Reklama

Film „Powstanie Warszawskie” w Amfiteatrze Miejskim w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

Film „Powstanie Warszawskie” w Amfiteatrze Miejskim w Łukowie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Już dzisiaj wieczorem można obejrzeć w parku w amfiteatrze film o powstańcach warszawskich.

Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków zapraszają na pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction „Powstanie Warszawskie”. Seans odbędzie się w sobotę 1 sierpnia 2020 roku o godz. 21:00 w Amfiteatrze Miejskim w Łukowie. Wstęp wolny. Wydarzenie to odbędzie się w ramach łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Powstanie Warszawskie” to polski film fabularny, przedstawiający autentyczne zdarzenia z powstania w 1944 roku. To pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. Został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku i wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera filmu odbyła się 9 maja 2014.

Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem.

„Też jesteś żołnierzem, tylko masz kamerę zamiast karabinu” słyszmy z ust jednego z bohaterów, który staje się świadkiem codziennego życia powstańczej Warszawy. Bracia z kamerą w ręku obserwują swoje miasto i przekazują kolejnym pokoleniom obrazy towarzyszące ich rówieśnikom w walce o wolność. Z ekranu spoglądają na nas uśmiechnięte twarze młodych ludzi. Obok świstu pocisków i wybuchów  bomb słychać śmiech. Miasto tętni życiem, kiedy dzieci bawią się beztrosko ze sobą, zawiązują się nowe relacje miłosne i odbywają się spotkania towarzyskie. Walcząca stolica to nie tylko śmierć i ból. Powstańczy pęd, przygotowania amunicji, pieczenie chleba, drukowanie biuletynu, opatrywanie rannych to obrazy, które zostały uchwycone przez młodych filmowców. Czasami mamy nadzieję, że to tylko zabawa w wojnę, ale iluzję rozwiewa dźwięk wybuchu albo śmierć kolejnej osoby.
Film ten jest zbiorem przejmujących ujęć, które łączą radość i łzy. Można wyłuskać kilka perełek, które pozostaną w pamięci. Na przykład, kiedy zostaje wstrzymany ogień i Niemcy wspólnie z powstańcami dochodzą do porozumienia w sprawie zabrania zwłok poległych. Uścisk dłoni wymieniony między wrogami pokazuje, że po obu stronach znaleźli się ludzie, którzy tylko wykonywali polecenia i rozkazy.
„Powstanie warszawskie” to film pionierski, obok którego nie można przejść obojętnie, ponieważ w całości składa się z archiwalnych nagrań. Tak wyglądało życie Warszawy, tacy byli bohaterowie tamtych czasów i nikt nie może polemizować ze scenografią, kostiumami czy grą aktorską. Pokolorowanie starych taśm sprawia, że przywoływane obrazy stają się bardziej żywe i realne.

Oficjalny zwiastun filmu „Powstanie Warszawskie” https://www.youtube.com/watch?v=B15axWQWXHA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE