reklama
reklama

Zobaczcie odnowiony Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim (zdjęcia) Wspaniały zabytek zwany "drugim Wilanowem"!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskiePałac Potockich w Radzyniu przeszedł renowację. Jego uroczyste otwarcie po pracach modernizacyjnych nastąpiło w połowie marca, a 21 kwietnia zaproszono mieszkańców i gości do obejrzenia odnowionych wnętrz. Oprowadzał po nich Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
reklama

       W radzyńskim Pałacu przez wiele lat mieścił się sąd. Wnętrz były poprzedzielane i zabudowane  płytami, było ciemno i ponuro. W ostatnich latach pałac został odrestaurowany ze wsparciem środków unijnych.  Prace obejmowały rewitalizację rynku miasta Radzyń Podlaski oraz Pałacu Potockich wraz z dziedzińcem i infrastrukturą w zespole pałacowo-parkowym.

       Rewitalizacja zespołu pałacowego Potockich polegała na remoncie i przebudowie wnętrz korpusu głównego pałacu wraz wewnętrznymi instalacjami-elektrycznymi, centralnego ogrzewania, wentylacją oraz wodno-kanalizacyjnymi. Zamontowano tu także system sygnalizacji pożaru SSP i system oddymiania. W pomieszczeniach pałacu wykonano podłogi i posadzki. Zewnętrzne prace polegały na remoncie elewacji korpusu wschodniego i skrzydła wschodniego, a także elewacji północnej oraz fragmentów elewacji wschodniej i południowej Pałacu. Projekt obejmował też konserwację kamiennych kompozycji rzeźbiarskich, w tym między innymi odtworzenie elementów sztukaterii i renowację dekoracji sztukatorskich. Przeprowadzono także prace na dziedzińcu polegające między innymi na przebudowie nawierzchni, wykonaniu odwodnienia terenu oraz remoncie muru oporowego.
        We wnętrzach pałacu utworzono kawiarnię, pracownię i galerię fotograficzną wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia oraz studio filmowe.
Rewitalizacja placu publicznego Rynek to przede wszystkim całkowita wymiana nawierzchni placu wraz z przebudową kanalizacji deszczowej, budowa fontanny, oświetlenia placu wraz z zagospodarowaniem zieleni oraz dodatkowymi elementami małej architektury. Bezpieczeństwo dla mieszkańców i turystów spędzających czas na lokalnym rynku służy zamontowany monitoring.
           Rewitalizacja objęła łącznie obszar i powierzchni ponad 1,2 ha.  
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. Ta rokokowa rezydencja magnacka ze względu na wysokie walory artystyczne zaliczana jest do wąskiego grona dziesięciu tego typu założeń w Europie, do których należą m.in. Wersal, drezdeński Zwinger, poczdamski Sanssouci, a w Polsce pałac Branickich w Białymstoku czy Pałac w Wilanowie. 
           Historia radzyńskiego pałacu rozpoczęła się w XV wieku, kiedy to została wzniesiona pierwsza budowla przez rodzinę Kazanowskich i miała charakter średniowiecznej warowni. Podczas wielkiej przebudowy pałacu w latach 1684–1709 pod kierunkiem Augusta Locciego budowla przyjęła formę barokowej rezydencji typu reprezentacyjno-obronnego. W latach 1749–1759 Jakub Fontana – architekt królewski na zlecenie Eustachego Potockiego realizuje kolejną przebudowę pałacu radzyńskiego.

reklama

          Warto dodać, że autorem dekoracji rzeźbiarskiej pałacu jest Johann Chrisostomus Redler – najwybitniejszy rzeźbiarz rokokowy w Polsce. Efekty pracy tych znakomitych artystów, dzięki Funduszom Europejskim, możemy podziwiać obecnie w odrestaurowanej postaci. Pałac w Radzyniu Podlaskim był siedzibą rodu Potockich, Sapiehów, Czartoryskich. W 1920 r. ostatni właściciele Bronisław i Zofia Szlubowscy przekazali go władzom II Rzeczypospolitej. Odbudowa pałacu po II wojnie światowej rozpoczęła się w 1950 r., dzięki czemu obiekt został oddany do użytku w latach 60. XX w., a w latach 70. przeprowadzono renowację fasady budynku. Od 2015 r. pałac należy do Miasta Radzyń Podlaski.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama