reklama
reklama

Zmarł Jan Janusz Jastrzębski. Pisał fraszki i wiersze - każdy w Łukowie go znał.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmarł  Jan Janusz Jastrzębski. Pisał fraszki i wiersze - każdy w Łukowie go znał. - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Jan Janusz Jastrzębski zmarł nagle we wtorek 30 maja. Był łukowianinem z wyboru. Przemierzał Łuków i okolice na rowerze z biało-czerwoną flagą. Miłośnik historii, orędownik patriotyzmu, komentator bieżącej sytuacji w mieście i powiecie. Miał długą, białą brodę i dzieci wołały za nim „Św. Mikołaj!”. Człowiek nietuzinkowy i rozpoznawalny. Nie zobaczymy go już na ulicach naszego miasta…
reklama

 Jan Janusz Jastrzębski  urodził się 2 marca 1946 r. w Sandomierzu. Jednak związał swoje życie z Łukowem, skąd pochodzi jego żona. Był fraszkopisarzem, poetą,  działaczem społecznym, w Łukowie organizował spotkania dla młodzieży min. z Markiem Kotańskim, który w latach 80-tych ubiegłego wieku głośno mówił o problemach z narkotykami i organizował pomoc dla narkomanów.

Od 1967 do 1986 r. Jan Janusz Jastrzębski był członkiem mniejszości wyznaniowej świadków Jehowy. W dekadzie Gierka od 1970 do 1980 r. był starszym i nadzorcą zboru Łuków, który obejmował teren od Parczewa, przez Radzyń Podlaski, Stoczek, Łuków, Międzyrzec, Wiśniew. W tym czasie pracował w Łukowskim Przedsiębiorstwie Budowlanym. Zajmował  się działalnością religijną w takim wymiarze, że byłe wrogiem publicznym nr 1 na Ziemi Łukowskiej dla Wydziału ds. Wyznań, służby bezpieczeństwa i ORMO. Przez to był  zwalniany z pracy w Bepie, zatrzymywany  i sądzony przez kolegia za rozpowszechnianie religijnej literatury świadków Jehowy bez cenzury.  

Jan Janusz Jastrzębski został wyróżniony w 2021 r.  przez Instytut Pamięci Narodowej Krzyżem Wolności i Solidarności za działania opozycyjne prowadzone  do 1989 r. Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku.

 Jego notka biograficzna, opublikowana na stronach internetowych IPN przedstawia się następująco:

„Od początku lat 70-tych był inwigilowany i kontrolowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1970 r. został osadzony na 75 dni w areszcie za wyrwanie karty mobilizacyjnej z książeczki wojskowej oraz zwolniony z pracy. W styczniu 1971 r. była z Janem Januszem Jastrzębskim prowadzona rozmowa profilaktyczno-ostrzegawcza w związku z jego wystąpieniem w czasie wydarzeń w grudniu 1970 roku, kiedy to odmówił pełnienia dyżuru na terenie zakładu pracy. W toku prowadzonej od 30 sierpnia 1975 r. przez SB kontroli operacyjnej z Janem Januszem Jastrzębskim wielokrotnie przeprowadzano rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze oraz dwukrotnie w styczniu i marcu 1975 r. przeprowadzano przeszukania w jego miejscu zamieszkania. W wyniku przeprowadzonych rewizji odnaleziono kilkadziesiąt egzemplarzy literatury bezdebitowej. W dniu 25 września 1977 r. Jan Janusz Jastrzębski podczas rozpowszechniania nielegalnych publikacji został zatrzymany z użyciem siły przez funkcjonariuszy w Radzyniu Podlaskim, pobity i poddany przesłuchaniom. Od 1986 r. Pan Jan Janusz Jastrzębski zajął się organizacją i realizacją rajdów rowerowych, propagujących treści patriotyczno-historyczne. Organizował także rocznicowe wystąpienia publiczne o tematyce patriotyczno-historycznej, m.in. 11 listopada 1988 r. z okazji 70 rocznicy odzyskania niepodległości. Z powodu tej aktywności Pan Jan Janusz Jastrzębski, w obawie przed represjami, ukrywał się w okresie od grudnia 1988 do kwietnia 1989 r. na terenie Łukowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.” 

W ostatnicj latach Jan Janusz Jastrzebski organizował rowerowe rajdy patiotyczne, spotykał sie z młodzieżą łukowskich szkół, gdzie mówił o ojczyźnie, jej bohaterach  i prezentował swoje wiersze oraz fraszki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama