reklama
reklama

Zbrodnia w Józefowie - nowe fakty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zbrodnia w Józefowie - nowe fakty - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieTrwają prace nad ustaleniem prawdziwej przyczyny zbrodni w Józefowie
reklama

To właśnie w Józefowie Dużym w gm.Serokomla 14 kwietnia 1940 roku doszło do pierwszej podczas II Wojny Światowej na Podlasiu masowej egzekucji mieszkańców.

 
Od zbrodni w Józefowie Dużym minęło ponad 80 lat, a na jaw wychodzą nowe fakty. Wieloletnie już badania nad wydarzeniami  z kwietnia 1940 r. prowadzi Ryszard Biesak z redakcji pisma "Wieści z Małego Mazowsza".  Z jego badań wynika, że mord w Józefowie był jedną z akcji prowokacyjnych, które miały na celu wymordowanie ludności polskiej. Niemcy szukali pretestu do swoich akcji odwetowych.
 
Akcja była zaplanowana, a rodzina Kasnera odpowiednio wytypowana do tego celu, ponieważ według zeznań świadków za bardzo sprzyjała Polakom. Nie padła ofiarą napadu rabunkowego. Jej śmierć była potrzebna Niemcom do odwetu.
- Nasza wersja jest taka, że to była prowokacja niemiecka. Takich prowokacji było dużo w tamtym czasie, między innymi w Radawcu czy w Rudnie. W tej historii było za dużo zbiegów okoliczności, trudno uwierzyć, że to było na tle rabunkowym. Wszystkie nasze badania oparliśmy na zbiorach archiwum państwowego w Lublinie, Siedlcach, Radzyniu Podlaskim, archiwach IPN, a także archiwach niemieckich i szwajcarskich - informuje Ryszard Biesak. - Mamy dość pokaźny zasób wiedzy. Przekazujemy to na spotkaniach, jakie odbywają się między innymi ostatnio w Zakępiu oraz na łamach "Wieści z Małego Mazowsza". 
Jak informuje Ryszard Biesak, dużo jest faktów, o których nikt nie wiedział. Niemcy podczas rozstrzelania Polaków zostawili 30 z nich. 15 wysłali z wozami, aby zwozili ciała, reszta kopała dół na ciała. Potem zabili również tych 30.
W Józefowie znajduje się pomnik przedstawiający kobietę bolejącą, a w tamtym roku poświęcono tablice z nazwiskami pomordowanych. Co roku obchodzona jest rocznica tej zbrodni.
 
Poszukiwania pamiątek
W planach jest wydanie książki z wynikami badań. W związku z tym cyklicznie odbywają się spotkania, na których Ryszard Biesak opowiada o swoich ustaleniach.
- Mamy materiał ponad 8000 tysięcy stron -  dodaje.
Jedno ze spotkań odbyło się 24 kwietnia 2022 r. Zakępiu. Wśród gości obecni byli proboszcz parafii w Serokomli ks. kanonik Henryk Domański, poseł Sławomir  Skwarek, wójt gminy Adamów  Karol Ponikowski, dyrektor  biblioteki  w Adamowie  Iwona Adamska, radny Gminy Adamów  Adam Basak, sołtys sołectwa Zakępie  Renata Alikowska oraz liczna grupa osób zainteresowanych tematem.
 Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Józefów Duży poszukuje pamiątek lub dokumentów związanych z tym wydarzeniem. Wszystkie zostaną zwrócone ich właścicielom. 
Poszukiwane są informacje, pamiątki, pamiętniki, fotografie, które można wykorzystać w dalszej pracy nad lokalną historią. Oczywiście zostaną one zwrócone do właścicieli.
Email: redakcja.malemazowsze@gmail.com
Ryszard Biesak Tel. 503189666
Można także kontaktować się przez fb Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Józefów Duży
 
Dziękujemy za udostepnienie zdjęć i materiałów p.Renacie Alikowskiej i p.Dariuszowi Kołodyńskiemu
 
Więcej w aktualnym wydaniu WSPÓLNOTY ŁUKOWSKIEJ

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama