Mieczysław Gaja jest łukowianinem. W 2015 r. zdobył tytuł Człowieka Roku Ziemi Łukowskiej w plebiscycie Tygodnika Wspólnota Łukowska.
Jego największą pasją jest rzeźbiarstwo, którym zainteresował się dzięki swojemu teściowi, Wacławowi Susce. Rzeźbiarstwu poświęca każdą wolną chwilę. Stworzył setki rzeźb i płaskorzeźb, które znalazły swoje miejsce w zbiorach wielu muzeów w Polsce zagranicą oraz kolekcjach prywatnych.
Współtwórczynią jego sukcesów męża była żona Czesława. To ona wspierała Mieczysława, zachęcała do pracy i tworzyła bogatą polichromię na rzeźbach wykonanych przez męża. Wspólnie prowadzili pokazy i warsztaty, zachęcając dzieci i młodzież do kultywowania tradycji rzeźbiarskich regionu. W 1982 r. artysta został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest założycielem łukowskiej „szkółki rzeźbiarskiej” oraz prezesem łukowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego działalność i troska o twórców ludowych z naszego regionu spowodowała, że Łukowski Ośrodek rzeźbiarski znany jest w całej Polsce. Na wystawie muzealnej można zobaczyć rzeźby pełne i płaskorzeźby o tematyce świeckiej oraz sakralnej. Twórca posiada własny styl, a jego prace są łatwo rozpoznawalne wśród rzeźb innych twórców łukowskiego ośrodka.
Wernisaż wystawy zgromadził wielbicieli sztuki ludowej, twórców ludowych, rodzinę oraz przyjaciół rzeźbiarza. Podczas wernisażu wystawy zaprezentowano również najnowszą publikację wydaną przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Tytuł książki jest taki sam jak tytuł wystawy „A to ludowe i polskie właśnie … Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa”. Książka dokumentuje dotychczasową działalność twórczą Mieczysława Gaja. Została ona dofinansowana z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Została przekazana do bibliotek, ośrodków kultury oraz szkół z terenu powiatu łukowskiego. Pozostałe egzemplarze zostały rozdane zainteresowanym osobom.
Wernisażowi towarzyszyło wręczenie honorowych odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Odznaczenia otrzymały Agnieszka Szaniawska i Edyta Sak – wieloletnie pracownice muzeum oraz Elżbieta Sadło – twórczyni ludowa.
Wystawę prac Mieczysława Gaja w łukowskim muzeum będzie można zwiedzać do końca lutego 2024 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.