Tradycja robienia ozdób z opłatka sięga XVIII wieku. Początkowo kruche dekoracje były tworzone w dworach szlacheckich, a z czasem pojawiły się także w domach chłopskich. Wierzono, że opłatkowe ozdoby chronią dom przed pożarem i piorunami, dlatego umieszczano je na belkach podtrzymujących strop chałupy. Najbardziej charakterystyczną formą były przestrzenne wycinanki zwane „światami”.
Muzeum w Łukowie jest jedyną w regionie instytucją, która pielęgnuje tę tradycję. Podczas warsztatów prowadzonych przez twórczynię ludową, panią Edytę Sak, uczestnicy wykonują kolorowe wycinanki, które współcześnie można zawiesić na choince.
Każdego roku w warsztatach – zarówno stacjonarnych, jak i wyjazdowych – bierze udział około tysiąca osób. W większości są to uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu łukowskiego. Zasięg warsztatów systematycznie się powiększa, obejmując także miejscowości spoza powiatu, takie jak Siedlce, Garwolin, Sobole czy Brzozowica.
Muzeum zachęca wszystkich do wzięcia udziału w warsztatach i kultywowania tej pięknej tradycji w swoich rodzinnych domach. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można uzyskać bezpośrednio w placówce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.