Chodzi o zwiększenie ilości dostępnych dla bocianów gniazd. Z uwagi na rozmiar i ciężar gniazda, które po kilku latach rozbudowy przez ptaki, może osiągać średnicę 2m i ciężar do 2 ton, ich lokalizacja nie może być przypadkowa. Zbyt słaba konstrukcja, na której umieszczone jest gniazdo, grozi uszkodzeniem gniazda, co w okresie lęgowym lub wychowywania młodych, może mieć tragiczne skutki.
W ramach projektu, szkoła nawiązała współpracę z firmą energetyczną PGE Dystrybucja S.A., na której słupach znajduje się wiele gniazd bocianich. Słupy te z czasem wymagają wymiany, a same gniazda mogą powodować zrywanie przewodów i pozbawianie dostaw energii dla okolicznych mieszkańców. Dzięki współpracy, szkoła poprzez działające w niej Koło Ekologiczne, pozyskała 15 platform z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które w ramach prac eksploatacyjnych na sieci elektroenergetycznej, zostały zainstalowane na słupach.
Pracom tym, dzięki uprzejmości dyrekcji PGE, mogli przyglądać się uczniowie, należący do Koła Ekologicznego. Mogli dzięki temu z bliska przyjrzeć się wymienianym i naprawianym gniazdom oraz usłyszeć z ust energetyków historie o tych ciekawych ptakach i ich gniazdach. Uczniowie techników mieli też okazję zapoznać się z codzienną pracą służb energetycznych.
W tegorocznej edycji programu „Bocianie gniazdo”, wymienione zostały gniazda w miejscowościach: Mikłusy, Wola Burzecka, Ciechomin, Wandów, Błażków, Wielgolas, Aleksandrów, Patok Stary.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.