W wyborach na wójta w gminie Łuków zwyciężył Mariusz Osiak z Zalesia, popierany przez PiS i startujący z własnego komitetu KWW Twój Dom-Twoja Gmina. Jego konkurentem był Jarosław Skrzyszewski z KWW Zjednoczeni Dla Gminy, mieszkaniec Gołaszyna.
Skrzyszewski po raz pierwszy wystartował na stanowisko wójta, dla Osiaka był to czwarty start. Osiak zdobył 5063 głosy, co dało mu 69,01 procent poparcia i zwycięstwo w I turze. Skrzyszewski uzyskał 2274 głosy i 30,99 proc. poparcia.
Dziewięć mandatów dla komitetu Osiaka
Komitet Mariusza Osiaka "Twój Dom-Twoja Gmina" wystawił kandydatów do Rady Gminy w 14 z 15 okręgów, a mandaty zdobyło dziewięciu radnych: Tomasz Kulik, Bogumiła Rozwadowska, Tadeusz Federczyk, Paweł Durka, Przemysław Izdebski, Elżbieta Durka, Aneta Szczygielska, Stanisława Matejuk, Jacek Radomyski.
Komitet Jarosława Skrzyszewskiego "Zjednoczeni Dla Gminy" wystawił kandydatów w 12 okręgach, a troje z nich zdobyło mandaty: Zbigniew Strzyżewski, Leszek Dybciak, Monika Laskowska.
Po 1 mandacie uzyskały ugrupowania: KW Przymierze dla Ziemi Łukowskiej (radny Mariusz Burdach), KWW Prawica Jest Jedna (radny Piotr Lipiński), KW Ryżkowiacy (radny Jarosław Michalak).
ZMIANY W SKŁADZIE RADY GMINY ŁUKÓW:
W nowo wybranej Radzie Gminy Łuków będzie 7 nowych radnych:
Z RADY GMINY ŁUKÓW ODCHODZĄ RADNI:
1. Jacek Kuc (okręg 2) startował z KWW Zjednoczeni Dla Gminy, zdobył 231 głosów (43,26 proc.), przegrał z Tomaszem Kulikiem z KWW Twój Dom-Twoja Gmina – 303 głosy (56,74 proc.);
2. Jarosław Skrzyszewski (okręg 6) radny i kandydat na wójta z KWW Zjednoczeni Dla Gminy. Jako kandydat na radnego zdobył w swoim okręgu 173 głosy (39,32 proc.) i przegrał z Przemysławem Izdebskim z KWW Twój Dom-Twoja Gmina, który miał 267 głosów (60,68 proc.);
3. Antoni Szaniawski (okręg 8) startował z KWW Twój Dom-Twoja Gmina, zdobył 173 głosy (32,77 proc.) i przegrał z Mariuszem Burdachem z KW Przymierze dla Ziemi Łukowskiej - 355 głosów (67,23 proc.);
4. Sławomir Dębiński (okręg 9) startował z KWW Twój Dom-Twoja Gmina, zdobył 227 głosów (45,86 proc.), przegrał z Piotrem Lipińskim z KWW Prawica Jest Jedna – 268 głosów (54,14 proc.);
5. Marcin Kożuchowski (okręg 11) startował z KWW Zjednoczeni Dla Gminy, zdobył 278 głosów (45,80 proc.), przegrał z Anetą Szczygielską z KWW Twój Dom-Twoja Gmina – 329 głosów (54,20 proc.);
6. Mirosław Dybciak (okręg 13), wiceprzewodniczący Rady Gminy, startował z KWW Twój Dom-Twoja Gmina, zdobył 175 głosów (44,42 proc.), przegrał z Leszkiem Dybciakiem – 219 głosów (55,58 proc.);
7. Kazimierz Sulej - długoletni radny z okręgu nr 14: Suleje i Karwacz, nie wystartował w tegorocznych wyborach. O funkcję radnego ubiegało się w tym okręgu troje kandydatów: Regina Michalak z Sulej, z KWW Twój Dom-Twoja Gmina – zdobyła 126 głosów (34,52 proc.), Gabriel Jan Mościcki z Karwacza, z KWW Prawica Jest Jedna – zdobył 85 głosów (23,29 proc.) oraz Monika Laskowska z Sulej, z KWW Zjednoczeni Dla Gminy, która zdobyła 154 głosy (42,19 proc.) i uzyskała mandat radnej.
NOWA RADA GMINY ŁUKÓW:
Okręg 1 (Aleksandrów, Kownatki, Suchocin, Zarzecz Łukowski):
Zbigniew STRZYŻEWSKI, KWW Zjednoczeni Dla Gminy – 209 głosów;
Okręg 2 (Dąbie, Żdżary):
Tomasz KULIK, KWW Twój Dom-Twoja Gmina, 303 głosy, NOWY RADNY;
Okręg 3 (Dminin, Gołąbki, Jadwisin, Jeziory, Podgaj, Rzymy-Las, Rzymy-Rzymki):
Bogumiła ROZWADOWSKA, KWW Twój Dom-Twoja Gmina - 342 głosy;
Okręg 4 (Gręzówka):
Tadeusz FEDERCZYK, KWW Twój Dom-Twoja Gmina, 421 głosów;
Okręg 5 (Krynka):
Paweł DURKA, KWW Twój Dom-Twoja Gmina, 399 głosów;
Okr.6 (Gołaszyn):
Przemysław IZDEBSKI, KWW Twój Dom-Twoja Gmina - 267 głosów, NOWY RADNY;
Okręg 7 (Biardy, Klimki, Ławki)
Elżbieta DURKA, KWW Twój Dom-Twoja Gmina, 218 głosów;
Okr.8 (Łazy):
Mariusz BURDACH, KW Przymierze dla Ziemi Łukowskiej, 355 głosów, NOWY RADNY;
Okręg 9 (Strzyżew, Turze Rogi, Wagram):
Piotr LIPIŃSKI, KWW Prawica Jest Jedna – 268 głosów, NOWY RADNY;
Okręg 10 (Czerśl, Ryżki, Sięciaszka Trzecia):
Jarosław MICHALAK, KW RYŻKOWIACY – jedyny kandydat, nie było głosowania;
Okręg 11 (Malcanów, Szczygły Dolne, Szczygły Górne, Świdry):
Aneta SZCZYGIELSKA, KWW Twój Dom-Twoja Gmina – 329 głosów, NOWA RADNA;
Okręg 12 (Zalesie):
Stanisława MATEJUK, KWW Twój Dom-Twoja Gmina, 251 głosów;
Okręg 13 (Sięciaszka Druga, Sięciaszka Pierwsza):
Leszek DYBCIAK, KWW Zjednoczeni Dla Gminy, 219 głosów, NOWY RADNY;
Okręg 14 (Karwacz, Suleje):
Monika LASKOWSKA, KWW Zjednoczeni Dla Gminy - 154 głosy, NOWA RADNA;
Okręg 15 (Role, Wólka Świątkowa):
Jacek RADOMYSKI, KWW Twój Dom-Twoja Gmina, 237 głosów;
KIM SĄ NOWI RADNI GMINY ŁUKÓW?
PIOTR LIPIŃSKI - mieszka w Turzych Rogach, jest żonaty, ma troje dzieci. Pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 2 "Warszawska" w Łukowie. - Startowałem w wyborach do Sejmu w październiku 2023 r. z ugrupowania Polska Jest Jedna, komitet nie wszedł, ale pokłosie tego zostało i grupa się zorganizowała w powiecie łukowskim w komitecie Prawica Jest Jedna. Nasi kandydaci wystartowali do Rady Powiatu i do rad gmin w gminie Łuków i Adamów. Z naszego Komitetu mieliśmy także kandydata na wójta gminy Wola Mysłowska Szczepana Tratkiewicza. Jako radnemu zależy mi na sprawiedliwym rozwoju naszej gminy. Chciałbym podziękować wyborcom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli – mówi.
PRZEMYSŁAW IZDEBSKI - mieszka w Gołaszynie i prowadzi gospodarstwo rolne. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jest sołtysem Gołaszyna od dwóch kadencji. - Wystartowałem w wyborach na radnego po namowach mieszkańców. W czasie pełnienia funkcji sołtysa dobrze poznałem problemy i potrzeby mieszkańców gminy i Gołaszyna. Chciałbym, aby głos naszych mieszańców był słyszany. Dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Jest to dla mnie duże wyróżnienie, mam nadzieję podołać wyzwaniu w pracy radnego - mówi.
TOMASZ KULIK – mieszka w Dąbiu, żonaty, ma dwóch synów. Był już radnym Rady Gminy Łuków przed 25 laty, kiedy wójtem była Kazimiera Goławska. Zajmuje się naprawami elektromechanicznymi. - Wystartowałem, bo chciałbym postarać się poprawić infrastrukturę naszej miejscowości, żeby się bardziej rozwijała i żeby młodzi ludzie chcieli tutaj pozostawać. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Dąbia i Żdżar, którzy brali udział w głosowaniu i zapewniam, że postaram się działać najlepiej, jak będę umiał, dla dobra mojego okręgu i całej gminy. Bardzo dziękuję mieszkańcom Dąbia i Żdżar za poparcie mojej kandydatury w wyborach samorządowych - mówi.
MONIKA LASKOWSKA - mieszka w Sulejach, jest mamą dwojga dorosłych już dzieci i jednego nastolatka. Pomaga mężowi w prowadzeniu działalności. Obecnie uczy się w studium medycznym, na kierunku opiekun medyczny. - Wystartowałam w wyborach, bo mnie o to poproszono i chcę, aby w moich miejscowościach Karwacz i Suleje coś się w końcu zadziało na lepsze, bo od x lat jesteśmy pomijani. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Sulej i Karwacza za oddane na mnie głosy. Z mojej strony mogę obiecać, że będę pracować dla naszego wspólnego dobra i postaram się nie zawieść Państwa oczekiwań, oczywiście w miarę możliwości, jakie będę miała, aby realizować swoje postulaty – mówi.
ANETA SZCZYGIELSKA – mieszka w Szczygłach Dolnych, z wykształcenia jest technikiem ekonomistą, informatykiem, w przeszłości był pracownikiem Urzędu Skarbowego na stanowisku referent. Wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka surowego, uprawą zbóż, rzepaku i kukurydzy. Jest aktywną działaczką społeczną, od wielu lat pełni funkcję przewodniczącej KGW w Szczygłach Dolnych. Od ponad pięciu lat jest sołtysem tej miejscowości. W ostatnich wyborach do Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łukowskiego zostałam wybrana delegatem z Gminy Łuków. - Moje doświadczenie w działalności społecznej umożliwiło mi zapoznanie się z funkcjonowaniem samorządu gminy, co skłoniło mnie do podjęcia decyzji kandydowania do Rady Gminy Łuków. Duże znaczenie na podjęcie tej decyzji miały głosy znajomych. 7 kwietnia wyborcy ze Szczygłów Dolnych, Szczygłów Górnych, Świdrów i Malcanowa, obdarzyli mnie zaufaniem, wybierając na Radną Gminy Luków. Zapewniam, że będę aktywnie i odpowiedzialnie reprezentować mieszkańców, dążyć do ich rozwoju i współpracować ze wszystkimi, którym na sercu leży wspólne dobro – mówi.
MARIUSZ BURDACH – mieszkaniec Łazów od urodzenia, lat 48, żonaty, dwoje dzieci, wykształcenie wyższe. Od 1999 do 2015 r. pracownik Starostwa Powiatowego w Łukowie, od 2015 r. dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie, aktywny strażak ochotnik - sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazach oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej (przewodniczący Komisji Rewizyjnej), radny Rady Gminy w latach 2010 – 2014. - Kandydowałem do Rady Gminy po to, aby być głosem dla tych, którzy potrzebują wsparcia oraz aktywnie angażować się w proces podejmowania decyzji kształtujących naszą lokalną społeczność. Dziękuje za oddane na mnie głosy – mówi.
LESZEK DYBCIAK - pochodzi i mieszka w Sięciaszce Pierwszej. Ma gospodarstwo rolne, uprawa zbóż i hodowla trzody chlewnej. Z własnej, wyhodowanej trzody chlewnej produkuje wędliny i mięso. Prowadzi z żoną sklep mięsny w Sięciaszce Pierwszej, gdzie można nabyć wędliny wyprodukowane przez jego gospodarstwo. - Wystartowałem, bo najpierw zaproponowali mi to znajomi, a po namyśle stwierdziłem, że spróbuję. Mam różne pomysły, będę starał się je wprowadzić w życie. Chciałbym, żeby nam się żyło lepiej, mamy XXI wiek, można wiele rzeczy udoskonalić. Dziękuje za oddane głosy mieszkańcom Sięciaszki Pierwszej i Sięciaszki Drugiej – mówi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.