Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą sprawowaną przez ks. kanonika Zbigniewa Daniluka – proboszcza tutejszej parafii oraz ks. Andrzeja Prokopiaka – proboszcza parafii Szczałb, w trakcie której nastąpiło poświęcenie sztandaru.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Krzywda Radosław Białach odczytał treść wyżej wymienionej uchwały, a Wójt Gminy Krzywda Wojciech Czerniec oraz Zastępca Wójta Alicja Pietrzak przekazali na ręce Dyrektora Szkoły Jarosława Świdra pamiątkową tablicę.
Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne wbijanie gwoździ w drzewiec sztandaru przez zaproszonych gości oraz darczyńców. Wśród osób, które dokonały tej symbolicznej czynności były m.in. Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Prezes Lubelskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Adam Sosnowski, Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie Marzanna Ostrowska oraz córka Wójta Gminy Radoryż z lat międzywojennych Maria Brzozowska z domu Piszcz.
W trakcie uroczystości, wojewoda lubelski wręczył dyrekcji szkoły zasłużony dyplom uznania. Szkoła została wyróżniona za kompleksową ścieżkę edukacji i kształcenie na wysokim poziomie, oparte na najnowocześniejszych technikach nauczania. Szczególnie podkreślono również wychowanie oparte na szacunku do historii, co stanowi istotny element kształtowania tożsamości i wartości uczniów. Jednak to nie koniec listy osiągnięć, które zwróciły uwagę wojewody.
Po tych wydarzeniach nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły przez przedstawicieli rady rodziców Dyrektorowi Szkoły Podstawowej, który z kolei przekazał sztandar uczniom.
Jednocześnie w budynku szkoły dokonano odsłonięcia dwóch pamiątkowych tablic, które mają przypominać o tym podniosłym dla szkoły wydarzeniu.
W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele rady powiatu – Danuta Bosek, Barbara Chadaj i Jerzy Kędra, radni obecnej i byłych kadencji rady gminy, była i obecna kadra pedagogiczna, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Krzywda, uczniowie i rodzice, którzy mogli podziwiać specjalnie przygotowane na ten dzień występy artystyczne uczniów.
Nowy patron szkoły, Bolesław Prus, polski pisarz i publicysta, niezaprzeczalnie stanowi wzór do naśladowania dla uczniów. Jego wartości, które przejawiały się w twórczości, takie jak praca, determinacja, czy umiłowanie nauki, są niewątpliwie godne podziwu i naśladowania.
Nadanie imienia Bolesława Prusa szkole podstawowej w Radoryżu Kościelnym to nie tylko zaszczyt, ale także zobowiązanie. Placówka ma teraz obowiązek kontynuować tradycję edukacyjną, jednocześnie stawiając sobie za cel inspirowanie młodych umysłów do osiągania sukcesów i pogłębiania wiedzy. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, jestem pewien, że szkoła w Radoryżu Kościelnym będzie nadal odgrywać istotną rolę w życiu lokalnej społeczności oraz w procesie kształcenia przyszłych pokoleń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.