reklama
reklama

Sukces kwesty na łukowskim cmentarzu. Wiemy ile udało się zebrać pieniędzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Alternatywa Dla Łukowa/Facebook

Sukces kwesty na łukowskim cmentarzu. Wiemy ile udało się zebrać pieniędzy - Zdjęcie główne

Jeden z najmłodszych wolontariuszy | foto Alternatywa Dla Łukowa/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie15 355, 55 zł - tyle udało się zebrać wolontariuszom podczas 1-listopadowej kwesty. Pieniądze zostaną przekazane na remont nagrobka Leona Klimeckiego.
reklama

Tak, jak co roku Alternatywa Dla Łukowa zorganizowała kwestę na cmentarzu parafialnym w Łukowie. Przy każdej z bram od godzin porannych stali wolontariusze z puszkami. Zbierali oni pieniądze na szczytny cel, jakim jest renowacja pomników zasłużonych mieszkańców naszego miasta.

Wśród kwestujących byli m.in. burmistrz Piotr Płudowski, zastępca burmistrza Mateusz Popławski, radni miasta Jarosław Okliński, Arkadiusz Pogonowski i Łukasz Bober, członkowie Alternatywy dla Łukowa, harcerze oraz mieszkańcy Łukowa i okolic.

W tym roku udało się zebrać ponad 15 tys. zł. W tym roku zebrane fundusze zostaną przeznaczone na renowację pomnika Leona Klimeckiego, patrona jednego z osiedli i dyplomaty.

reklama

Kim był Leon Klimecki?

Leon Klimecki urodził się 11 kwietnia 1889 r. w Łukowie w rodzinie uważanych społeczników. Matka Kazimiera była m.in. inicjatorką powstania Biblioteki Publicznej, a ojciec Piotr poważanym w mieście felczerem. Leon za młodych lat rozpoczął naukę języka esperanto i działał w Związku Polskiej Młodzieży Esperanckiej. Naukę zdobywał m.in. na Uniwersytecie w Genewie, gdzie połączył m.in. trzy działające w tym mieście polskie biblioteki. Znany był także z działalności społecznej, był felietonistą i publicystą. Interesował się systemem politycznym i gospodarczym w Polsce oraz sprawami socjalnymi emigrantów.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Leon Klimecki rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w październiku 1927 r. otrzymał nominację na radcę ministerialnego, w wyniku czego w czerwcu 1928 r. został I sekretarzem Poselstwa Polskiego w Sofii. Ze służby dyplomatycznej odszedł z dniem 31 maja 1932, co było wynikiem rozgrywek politycznych prowadzonych na szczeblu ministerialnym. Do maja 1935 przebywał w Warszawie i utrzymywał się z publikacji o charakterze polityczno-gospodarczym, następnie powrócił do rodzinnego Łukowa.

reklama

Po zakończeniu II wojny światowej Klimecki działał społecznie i pisał publikacje do reaktywowanej „Gazety Łukowskiej”. Był inicjatorem akcji ratowania pamiątek po Henryku Sienkiewiczu oraz organizacji setnej rocznicy jego urodzin. Pełnił także funkcje związane z propagowaniem kultury oraz sztuki. Zainicjował powstanie istotnych dla historii Łukowa publikacji m.in. „Z przeszłości Ziemi Łukowskiej” (1959 r.), „Dzieje miasta Łukowa” (1962 r.). Miał też swój udział przy powstaniu  Towarzystwa Miłośników Ziemi Łukowskiej oraz Muzeum Ziemi Łukowskiej.

Za swoje osiągnięcia Leon Klimecki odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 10-lecia Polski Ludowej oraz Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zmarł w Łukowie 8 lutego 1968 r. w wieku 79 lat.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama