Odznaka Honorowa za Zasługi dla Łukowa to wyróżnienie, które zostało ustanowione przez Radę Miasta Łuków i przyznawane jest osobom lub podmiotom, których działalność niesie szczególne zasługi dla miasta lub którzy swoją aktywnością wybitnie promują Łuków i ziemię łukowską. Wniosek o Odznakę mogą złożyć mieszkańcy i organizacje. Jest on weryfikowany przez komisję, w której pracują radni jak i miejscy społecznicy.
Jedno z ostatnich wyróżnień zostało przyznane pośmiertnie śp. Marii Balińskiej, wieloletniej dyrektorce ŁOK. W jej imieniu Odznakę odebrał jej współpracownik i przyjaciel Sławomir Żyłka.
Wyróżnienie dla Telewizji Master wręczono jej właścicielowi Ireneuszowi Mateńko, a dopełnieniem uroczystości było wręczenie Odznaki Andrzejowi Skrzyńskiemu, znanemu i lubianemu łukowskiemu lekarzowi.
Odznaki wręczali Przewodniczący Rady Miasta Łuków Artur Czubaszek oraz burmistrz miasta Piotr Płudowski. Sylwetki laureatów przedstawił natomiast dyrektor ŁOK Grzegorz Skwarek, prowadzący cały koncert. Sylwetki wyróżnionych dostępne są poniżej:
ANDRZEJ SKRZYŃSKI
Dr Andrzej Skrzyński to syn szanowanego i cenionego lekarza, który przez ponad 55 lat poświęcił się pracy w łukowskim szpitalu. Kontynuując ojcowską misję, ukończył studia medyczne na kierunku lekarskim. Tytuł lekarza otrzymał w 1995 r. Od lat związany jest ze szpitalem św. Tadeusza w Łukowie. Tu rozpoczął staż podyplomowy i pracę w Oddziale Wewnętrzno-Kardiologicznym. W 1997 r. uzyskał I stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych, a w 2004 r. tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologia. Od 2015 r. posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyna sportowa.
To lekarz oddany leczeniu pacjentów, o wielkiej wrażliwości społecznej i w pełni poświęcony swojej pracy. Obecnie pracuje w Oddziale Wewnętrzno-Kardiologicznym SP ZOZ w Łukowie, Poradni Kardiologicznej, Poradni Medycyny Sportowej w Łukowie oraz Prywatnym Kardiologiczno-Internistycznym Gabinecie Lekarskim. .
Postrzegany jest jako osoba spokojna, wyważona i pełna empatii. Uznawany za lekarza o wielkim sercu i wspaniałej duszy. Cieszy się szacunkiem społecznym. Szczere oddanie się misji lekarskiej przynosi pacjentom doktora Skrzyńskiego nie tylko ulgę fizyczną ale także duchową.
Mając na uwadze powyższe dokonania, Uchwałą Rady Miasta Łuków nr XC/708/2024 z 25 kwietnia 2024 r. nadano panu Andrzejowi Skrzyńskiemu Odznakę Honorową za Zasługi dla Łukowa.
ŚP. MARIA BALIŃSKA
Maria Halina Balińska (1949 r. - 2024 r. ) uczyła się w Szkole Podstawowej nr 2 w Łukowie, a następnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Po zdaniu matury podjęła pracę w Powiatowym Domu Kultury w Łukowie, przekształconym następnie w Łukowski Ośrodek Kultury. Pracowała także w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie w powiecie radzyńskim, a na emeryturze - zachowując związki z kulturą - pełniła funkcję kierownika nieistniejącego już Kina Oaza. Ponadto w 1983 r. została magistrem pedagogiki na Wydziale Pedagogiki I Psychologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, w zakresie pracy kulturalno-oświatowej.
Jako kobieta okazałej postury, potrafiła posługiwać się zarówno donośnym głosem, jak i teatralnym szeptem. Przez przyjaciół nazywana była czule: „Marysieńką” lub „Kruszynką”. W kontaktach z ludźmi zawsze emanowała ciepłem, ciekawością i dobrocią. Jednocześnie była osobą bardzo skromną, niezabiegającą o żadne zaszczyty. Mimo to, była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę zawodową.
Była także Radną Powiatu Łukowskiego I kadencji. Trwałym świadectwem jej wizjonerskich pomysłów jest m.in. organizowany od ponad 50 lat w Stoczku Łukowskim Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, którego byłą współinicjatorką. Zajmowała się także okazjonalnie poezją, będąc autorką wielu fraszek, limeryków i innych utworów lirycznych. Jej umiejętność „wyławiania” prawdziwych talentów i odwaga w prezentowaniu nowoczesnych form upowszechniania kultury były nietypowe dla małego miasta, jakim był Łuków na przełomie XX i XXI wieku.
Ostatnim niezwykłym czynem Marii Balińskiej było przekazanie swojego ciała na potrzeby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, aby nawet po odejściu służyć ludziom - w tym przypadku studentom medycyny.
Mając na uwadze powyższe dokonania, Uchwałą Rady Miasta Łuków nr IX/60/2024 z 30 października r. nadano pośmiertnie śp. Marii Balińskiej Odznakę Honorową za Zasługi dla Łukowa. Odznakę wręczono na ręce pana Sławomira Żyłki - wieloletniego współpracownika i przyjaciela zmarłej.
TELEWIZJA MASTER
Telewizja Master istnieje od grudnia 1997 roku i jest pierwszą w historii Łukowa tego typu instytucją medialną. Swoje programy emituje w sieci kablowej oraz w Internecie, relacjonując od lat bieżące wydarzenia miejskie, uroczystości okolicznościowe, wydarzenia kulturalne i sportowe. Przeprowadza wywiady ze znanymi osobami z Łukowa oraz z zaproszonymi gośćmi.
Master TV przypomina o historii naszego miasta, emitując cykliczne programy poświęcone m.in. patronom ulic, czy archiwalne materiały, ukazujące Łuków kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat temu. Część z nich pochodzi z Filmoteki Narodowej i opatrzona jest słynnym motywem muzycznym, znanym przez starsze pokolenia łukowian. Audycje te - pokazujące chociażby wydarzenia sprzed lat - są oczekiwane przez widzów i przez nich lubiane.
Telewizję można odbierać nie tylko w Łukowie, ale i w innych miejscowościach województwa lubelskiego. Firma współpracuje też z innymi mediami lokalnymi i regionalnymi, a wiele osób pracujących dziś w innych instytucjach i jednostkach przed laty zdobywało doświadczenie zawodowe właśnie w Master TV.
Ważnym podkreślenia jest także realizowanie przez Telewizję Master akcji profilaktycznych, warsztatów dziennikarskich i patronowanie medialnie wielu akcjom organizowanym w naszym mieście. O zaangażowaniu w życie Łukowa świadczą liczne podziękowania, dyplomy i puchary eksponowane w siedzibie firmy.
Mając na uwadze powyższe dokonania, Uchwałą Rady Miasta Łuków nr IX/61/2024 z 30 października r. nadano Telewizji Master Odznakę Honorową za Zasługi dla Łukowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.