Gminny Festyn Rodzinny z Geologią Gołaszyn – to miejsce, w którym został ustanowiony rezerwat geologiczny Kra Jurajska celem ochrony unikalnego w skali światowej złoża amonitów – wymarłych mięczaków morskich. Te wyjątkowo cenne zasoby niestety mało są znane poza środowiskiem geologów. W celu ich popularyzowania Gmina Łuków i miejscowy Zespół Szkół prowadzą szereg działań promocyjnych. Jednym z nich jest organizacja Gminnego Festynu Rodzinnego z Geologią.
To wydarzenie cykliczne, w tym roku odbyło się w niedzielne popołudnie 18 czerwca na terenie Zespołu Szkół w Gołaszynie. Jego tematem przewodnim był amonit. Piękne jego okazy uzupełnione wiedzą o Krze Jurajskiej można było zobaczyć na stoiskach Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz Gminy Łuków. Na stoisku Gminy odważni mogli także wziąć udział w zabawie pn. ,,koło fortuny’’ i udzielając trafnej odpowiedzi na pytanie ze znajomości Gminy Łuków, wygrać atrakcyjne upominki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przedstawicieli pracowni artystycznej ,,Artyka”, którzy prezentowali wyroby rękodzielnicze z ceramiki, w tym przedmioty użytkowe i dekoracyjne.
Na stoisku Nadleśnictwa Łuków można się było dowiedzieć wszystkiego na temat drewna i jego zastosowania oraz wziąć udział w zabawach z wykorzystaniem drewna. Członkowie klubu seniora Teraz pora na seniora uczyli chętnych wycinania amonitów z gliny. Na stoisku Muzeum Broni można było nie tylko obejrzeć, ale też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bronią pochodzącą z różnych okresów historycznych. Młodsi uczestnicy festynu chętnie zaglądali do strefy kreatywności proponowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łukowie, gdzie odbywało się skręcanie baloników, grupowe kolorowanie kolorowanki i malowanie jednorazowych tatuaży. Dopełnieniem geologicznego charakteru imprezy były liczne konkursy m. in. plastyczny pod hasłem ,,Łukowskie amonity”, na kostium dinozaura ,,Eko – Dinozaur”, z wiedzy o amonitach oraz walorów geologicznych i przyrodniczych Gminy Łuków. Ich zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Festyn miał charakter rodzinny, znalazły się więc na nim propozycje dla każdej niemal grupy wiekowej.
Bogatą część artystyczną przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Gołaszynie, prezentując tańce z różnych kręgów kulturowych. Uczestnicy festynu mogli też posłuchać lub wspólnie z wykonawcami zaśpiewać piosenki znanych wokalistów, wiele z tych utworów propagowało więzi rodzinne. Członkowie szkolnego koła teatralnego w humorystycznych scenkach przedstawili relacje i problemy rodzinne związane ze szkołą i domem. Puentą tych inscenizacji było pokazanie, że receptą na szczęśliwe rodzinne życie jest kompromis. Dużo uśmiechu dostarczyła oglądającym współczesna wersja baśni o Czerwonym Kapturku i złym wilku. Ci, którzy chcieli sprawdzić swoją sprawność fizyczną, brali udział w licznych konkurencjach sportowych, grach i zabawach m.in. w rzucie beretem sołtysa. Każdy, kto przybył na imprezę, mógł skosztować przygotowanych przez rodziców i panie kucharki ciast i pierogów. Nie zabrakło też aromatycznych, smacznych kiełbasek z grilla, ufundowanych przez zaprzyjaźnionych ze szkołą lokalnych wytwórców. Szkoła prowadziła także loterię fantową z nagrodami, z której dochód zasilił budżet Szkoły, co pozwoli w przyszłości wzbogacić, a tym samym uatrakcyjnić bazę pomocy dydaktycznych dla uczniów. Jak na rodzinny festyn przystało, nie mogło zabraknąć dmuchańców, waty cukrowej i stoisk z zabawkami. Nie byłoby tak bogatej oferty, gdyby nie hojność i ofiarność sponsorów, którym podczas festynu wręczone zostały oficjalne podziękowania. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali niezawodni druhowie z miejscowej jednostki OSP. Organizatorami Festynu byli Gmina Łuków i Zespół Szkół w Gołaszynie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.