Za nami XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów. Czasoprzestrzeń Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce (gmina Ruda-Huta) od 3 do 7 sierpnia wypełniła "Wyżyna Teatralna" - festiwal cieszący się ogólnopolską renomą.
Od lat prezentują tam swoje ciekawe i różnorodne spektakle teatry z województwa lubelskiego oraz z wielu innych regionów kraju. Tym występom towarzyszyły edukacyjne warsztaty artystyczne, improwizacje i wydarzenia, a także różnorodne atrakcje. Jedną, z myślą o najmłodszych, było odszukiwanie kilkuset piegów (puzzli) składających się na obraz Pana Kleksa patronującego wydarzeniu.
Maksymilian odnalazł najwięcej piegów
Najbardziej zdeterminowanym zbieraczem piegów był... Maksymilian Zdanowski z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Portret z nielicznymi brakującymi elementami wręczył mu Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal i Dyrektor GOK Marcin Woszczewski... i tym sposobem Pan Kleks zamieszka na stałe w pokoju Maksymiliana!Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Daniel Olbrychski. Spotkanie z aktorem to ostatni wyżynowy akord w sali widowiskowej Huty Kultury. Aktor - legenda polskiego aktorstwa opowiedział anegdoty ze swojego życia prywatnego i artystycznego. Nie zabrakło też poezji wieszczów. Mogliśmy napawać się wspaniałymi interpretacjami utworów Norwida, Mickiewicza, Słowackiego i innych poetów. Usłyszeliśmy też opowieści Daniela Olbrychskiego o kondycji sztuki aktorskiej w niełatwych czasach minionej epoki i jego spotkaniach z ówczesnymi osobistościami świata kultury.
"Moc-Energia-Zasilanie"
Tradycyjnie "Wyżyna Teatralna" to szansa na pokazanie się szerszej publiczności dla doświadczonych artystów, jak i amatorskich teatrów zaczynających swoją przygodę ze sceną. W tym roku motywem przewodnim festiwalu była "Moc-Energia-Zasilanie". To odwołanie do otaczającej nas rzeczywistości zdominowanej przez elektronikę... i lada chwila przez sztuczną inteligencję.- "Podczas tegorocznej edycji "Wyżyny Teatralnej" spróbujemy pobudzić "moc i energię", której zasilaniem będą międzyludzkie relacje, interakcje, żywy, realny kontakt i wymiana doświadczeń." - zapowiadał główny organizator festiwalu, Marcin Woszczewski.
Gospodarzy w trakcie festiwalu reprezentował MMS Impro z Rudy-Huty, który świętuje w tym roku 5-lecie istnienia i działający od 2006 roku Teatr OKO, który zaprezentował dwa najnowsze przedstawienia: "Upiory Tuwima" z udziałem najmłodszych przedstawicieli formacji oraz "Kolory" będące wariacją na temat twórczości George`a Orwella. Oba spektakle wyreżyserował Marcin Woszczewski.
Recytatorzy z Ulana-Majoratu i Łukowa na Wyżynie Teatralnej
Uczestnicy z Ulana-Majoratu i Łukowa pokazali widowisko poetyckie "Wędrowanie... ścieżkami słów", którymi wędrowali: Wiktoria Czyżak, Natalia Polkowska, Lena Aleksandrowicz, Julia Osiak, Mikołaj Aleksandrowicz, Maksymilian Zdanowski i Oskar Izdebski.- Naszym założeniem było zaprezentowanie recytowanych utworów w przestrzeni teatralnej przy użyciu ruchu scenicznego. Przybrało to formę, którą nagrodzili nasi widzowie. Wielu z nich doceniło także bardzo perfekcyjną dykcję i kulturę słowa naszych aktorów, którzy i na tej wyżynowej edycji zdobywali warsztatowe umiejętności - informuje ŁOK.
Zobacz także: Warsztaty ceramiczne "COOLturowa TRADYCJA" Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie (ZDJĘCIA)Sami zrobili gliniane kubki i kawa smakuje w nich najlepiej!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.