Reklama

Reklama

Radni: "Starosta blokuje zjazd z ulicy Struga na obwodnicę." (video) Starosta: "Konieczna jest budowa pasów włączenia i wyłączenia dla tej ulicy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie ŁUKÓW Radni Henryk Lipiec i Tomasz Sych oraz wiceburmistrz Mateusz Popławski powiadomili media, że ul. Struga już od pół roku jest gotowa do użytkowania przez kierowców, którzy chcieliby zjechać lub wjechać na osiedle Nowy Łuków z tzw. "małej obwodnicy". Jednak ulicy nie dopuszczono do użytkowania, bo nie ma ustalonej organizacji ruchu. Starosta uważa, że dla bezpieczeństwa kierowców trzeba zbudować pasy włączeniowe.

Reklama

   Wiceburmistrz Łukowa Mateusz Popławski poinformował, że ulica Struga już od lata 2022 r. jest połączona z obwodnicą i gotowa do użytkowania przez kierowców. Mimo tego, z ulicy Struga nie można wjeżdżać na obwodnicę (drogę powiatową) i zjeżdżać nią z obwodnicy w osiedle Nowy Łuków, skrótem w kierunku ulicy Warszawskiej i centrum Łukowa.  Wciąż są na niej ustawiane barierki, które mają powstrzymywać ruch w jedną i drugą stronę. Kto, omijając barierki, wyjeżdża ze Struga na obwodnicę, albo z obwodnicy wjeżdża w Struga,  łamie przepisy i naraża się na mandat.  

Zakwestionowane ustalenia  

Dla  skrzyżowania ulic: Struga i Alei Kaczyńskich, projekt organizacji ruchu był ustalany już dwukrotnie – w roku 2017  i 2020. Wtedy został zatwierdzony przez wszystkie zainteresowane strony, czyli: Zarząd Dróg Powiatowych, Zarząd Dróg Miejskich i Policję.    

Miasto w 2022 r. zbudowało brakujący odcinek włączający ul. Struga do obwodnicy.    

- Niedługo przed odbiorem ulicy, starosta Dariusz Szustek  zmienił zdanie i nie zgodził się na rozwiązania z 2017 r. i 2020 r. Zamiast ustalonych wtedy pasów włączeniowych namalowanych na odcinkach obwodnicy,  proponuje, aby miasto na własny koszt wybudowało nowy pas  zjazdowy w stronę ulicy Struga i pas włączeniowy na "małą obwodnicę" – mówił Mateusz Popławski.

Koszt takiej inwestycji to  kilkaset tys.zł , a  takich środków w mieście nie ma.  

Na szkodę miasta?  

Radni i wiceburmistrz Popławski są zdania, że starosta Szustek działa w ten sposób na szkodę miasta. Jak wyjaśnia radny Lipiec - po drugiej stronie ulicy Al. Kaczyńskich, jest ulica Zaokręgiem, gdzie jest prawoskręt, i nie ma dodatkowych pasów. Analogicznie nic by nie stało na przeszkodzie, aby w taki sam sposób  ul. Struga została włączona do ruchu.     

- Zarząd Dróg Miejskich jeszcze raz zaproponuje powiatowi uzgodnienia, które były akceptowane przez Zarząd Dróg Powiatowych w 2017  i 2020 r. Apelujemy do władz powiatu, aby tym razem te ustalenia były zaakceptowane przez każdą ze stron -  mówi wiceburmistrz.  

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Dariusza Szustka, starosty łukowskiego:    

WZROST RUCHU I ROZWIĄZANIA KOLIZYJNE

  Zapytaliśmy za pośrednictwem maila, dlaczego Powiat blokuje wjazd i wyjazd z ulicy Struga na obwodnicę? Dlaczego ustalenia z 2017 i 2020 r. zostały przez Powiat zakwestionowane? Dlaczego na ulicy Zaokręgiem jest taki sam zjazd na obwodnicę i  nie ma zbudowanych pasów  włączeniowych, a ruch jest dozwolony?  

W swojej odpowiedzi starosta Dariusz Szustek wyjaśnia:  

 - W roku 2022 zostało wybudowane skrzyżowanie typu rondo na drodze krajowej nr 63 - ulica Radzyńska w Łukowie z drogą powiatową nr 1375 L (od red. – "mała obwodnica"). Zgodnie z prognozą ruchu obwodnica przejmie 80% ruchu samochodów ciężarowych oraz 70% pozostałych z drogi krajowej nr 63. Taki wzrost ruchu musi być odpowiednio ukierunkowany i nie może natrafiać na rozwiązania kolizyjne – tłumaczy starosta.    - Ul. Zaokręgiem w Łukowie została włączona do ruchu na drodze 1375 L (obwodnicy) w roku 2021. Każde włączenie drogi podporządkowanej do ruchu jest badane indywidualnie. Przedstawiony przez Miasto Łuków projekt stałej organizacji ruchu dla ul. Andrzeja Struga w Łukowie i włączenia do drogi powiatowej Al. Lecha i Marii Kaczyńskich nie może być uzgodniony, z powodu zastosowania rozwiązania, które spowoduje wyłączenie jednego pasa ruchu w obrębie skrzyżowania na długości ok. 160 m, co jest niekorzystne dla użytkowników Al. Lecha i Marii Kaczyńskich – wyjaśnia.    

24 sierpnia 2022 r. starosta Dariusz Szustek zorganizował spotkanie z Komendantem Powiatowej Policji w Łukowie, Naczelnikiem Ruchu Drogowego oraz Dyrektorem ZDP w Łukowie na skrzyżowaniu   ulic Struga i Al. Lecha i Marii Kaczyńskich.  

 - Po dokonaniu wizji lokalnej i zapoznaniu się z prognozą ruchu po wybudowaniu ronda na ul. Radzyńskiej, postanowiono, że właściwym rozwiązaniem będzie wybudowanie obok zasadniczych pasów ruchu Al. Lecha i Marii Kaczyńskich dodatkowych pasów włączenia i wyłączenia dla  ul. Struga- podsumowuje starosta Szustek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy