- W mojej ocenie był to kolejny bardzo dobry rok dla infrastruktury powiatowej. Pod względem finansowym był to rok najlepszy, rekordowy, bo na infrastrukturę drogową przeznaczono 69 milionów złotych. Ta kwota budzi podziw i zazdrość samorządowców z Łukowa i spoza powiatu łukowskiego - mówił radny Bartłomiej Bryk.
Nie wszyscy radni byli tak pozytywnie nastawieni do dokonań zarządu powiatu w 2022 roku.
- Uważam, żę ten zarząd nie powinien być zarządem powiatu, więc nie poprę uchwały w sprawie wotum zaufania - mówił Tomasz Sych, radny powiatu łukowskiego.
W głosowaniu 18 radnych było za wotum zaufania, zaś pięciu wstrzymało się od głosu.
Przed zdecydowaniem o absolutorium dla zarządu prezentację, w której wyszczególnione zostały koszty wszelkich zadań starostwa przedstawiła skarbnik Monika Wodyk-Netczuk.
Warto dodać, że 2022 rok był rekordowy pod względem dochodów. Po raz pierwszy w historii przekroczyły one 200 milionów złotych.
CZYTAJ WIĘCEJ Internetowe spotkania z burmistrzem
18 radnych było za absolutorium, zaś cztery osoby skorzystały z prawa do wstrzymania się od głosu.
W trakcie blisko pięciogodzinnej sesji zdecydowano również o wyrażeniu zgody na obciążenie hipoteką nieruchomości stanowiących własność powiatu łukowskiego oraz na zamianę nieruchomości pomiędzy powiatem a skarbem państwa. Radni powiatowi zapoznali się również z informacją o funkcjonowaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Łukowie, stanu dróg powiatowych oraz funkcjonowaniu PKS w Łukowie.
Kolejne dwie sesje dotyczyły zmian w budżecie. Ostatnia w czerwcu dotyczyła usunięcia dwóch inwestycji oświatowych, które nie uzyskały akceptacji ministerstwa.
- To wynik złej i pochopnej interpretacji. Po korespondencji z ministerstwem uzyskaliśmy informację, że gminy i powiaty mogą złożyć tylko jeden wniosek dotyczący jednej lokalizacji i jednej inwestycji - tłumaczył Adam Ponikowski, naczelnik wydziału inwestycji i zamówień publicznych.
Władze powiatu zdecydowały, że jedyną inwestycją będzie modernizacja obiektu Zespołu Szkół w Adamowie. Dofinansowanie projektu to 50%.
Jedyna lipcowa sesja dotyczyła przeznaczenia 639 378 złotych na stworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół nr 1 w Łukowie. Ponadto gminy Wola Mysłowska i Stanin łącznie wsparły powiat kwotą 43000 złotych na realizację zadań drogowych. Do powiatu wpłynęły też dwie dotacje od wojewody lubelskiego.
Aby powiat mógł korzystać ze środków wszystkie kwoty musiały zostać umieszczone zarówno w budżecie jak i wieloletniej prognozie finansowej. Tak też się stało.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.