reklama
reklama

Pomnik upamiętniający poległych kolejarzy się sypie. Radny wnioskuje o jego remont

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieŁUKÓW Przewodniczący Rady Miasta Artur Czubaszek zwrócił się do burmistrza Piotra Płudowskiego z prośbą o podjęcie działań zmierzających do remontu pomnika poświęconego „Kolejarzom Poległym za Ojczyznę”.
reklama

Pomnik stoi obok budynku Poczty Polskiej przy ul. Stanisława Konarskiego 2. Został wzniesiony  w 1974 r. i upamiętnia „czyn zbrojny kolejarzy”. Powstał z  inicjatywy i według projektu pracownika Lokomotywowni Łuków Pana Ireneusza Staszewskiego.
 - Obecnie działka, na której znajduje się pomnik, wymaga uporządkowania i przycięcia rosnących na niej krzewów i drzew. Sam pomnik jest złym stanie technicznym, dlatego konieczne jest przeprowadzenie jego prac remontowych. Patrząc z perspektywy młodych pokoleń, dla których I czy Il Wojna Światowa to odległa przeszłość, to również wyjątkowe miejsce, w którym tej historii ci młodzi ludzie mogą wprost dotknąć. Wyremontowany pomnik i uporządkowany teren byłby również  dobrym miejscem dla uczczenia kolejnych rocznic bombardowania Łukowa - pisze radny Czubaszek.
 Sprawdziliśmy opisane miejsce. Faktycznie, betonowy cokół pomnika jest popękany, symboliczne metalowe koło pociągu zardzewiałe, farba odpada. Pomnik stał się miejscem do opierania rowerów. Wokół jest sporo śmieci, a roślinność wcale nie jest pielęgnowana.  
   Radny Artur Czubaszek zaproponował, aby Miasto Łuków zawnioskowało do Fundacji Grupy PKP, o pomoc w remoncie pomnika. Jest to możliwe nawet jeśli grunt pod pomnikiem nie należy do miasta. Jest także możliwość aplikowania o środki na remont pomnika w Ministerstwie Obrony Narodowej.  
Burmistrz w sprawie odnowy pomnika zwrócił się do PKP S.A. Kolej odpowiedziała, że prace porządkowe i naprawcze terenu na którym znajduje się pomnik „Kolejarzom Poległym za Ojczyznę” przewidywane są w połowie listopada. 
 - Zakres tych prac ma obejmować korektę koron drzew, cięcia pielęgnacyjne, uprzątnięcie terenu wokół pomnika ze śmieci i zanieczyszczeń. Wykonane mają być też prace polegające na uzupełnieniu ubytków w strukturze pomnika jak też odświeżenie wyglądu.
Jest koniec listopada, nie widać, aby wykonano tam jakiekolwiek prace. Przynajmniej do dnia 27 listopada nic się nie zmieniło. 
PKP S.A. odpowiedziała, że pełna restauracja wymienionego wyżej całego terenu wraz z pomnikiem  będzie uzależniona od posiadanych przez PKP środków finansowych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama