reklama
reklama

Odsłonili mural z bohaterami Powstania Styczniowego. Na uroczystości ministrowie Gliński i Czarnek [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieNa budynku parafii Podwyższenia Świętego w Łukowie odsłonięto mural przedstawiający bohaterów Powstania Styczniowego - ks. gen. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta por. Franciszka Wilczyńskiego.
reklama

Odsłonięty w niedzielę w Łukowie mural poświęcony jest bohaterom Powstania Styczniowego Ziemi Łukowskiej. Przedstawia ks. gen. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta por. Franciszka Wilczyńskiego.

-  Najwłaściwszym miejscem upamiętnienia księdza Stanisława Brzóski są wszystkie miejsca, których dotykały jego stopy, i w których słyszalny był głos jego posługi kapłańskiej. Kiedy ksiądz Stanisław był w Łukowie, posługiwali tutaj ojcowie franciszkanie, a mural znajduje się na starej zabytkowej plebanii na frontowej zabytkowej ścianie - mówił ks. Maciej Majek, ojciec duchowny seminarium Diecezjalnego w Siedlcach.

-  Ten budynek jest zbudowany w bardzo klasycystycznym stylu, czyli na pewno pamięta czasy, kiedy młody ks. Brzóska przyjeżdżał tutaj prawdopodobniej, jak każdy ksiądz z okolicznych parafii i spełniał swoją posługę kapłańską. Nie ma cienia wątpliwości, że przy ołtarzu, przy którym odprawiona była dziś msza święta, na parafii czy w konfesjonałach przebywał młody wikariusz. - mówił ks. Majek.

Odsłonili mural z bohaterami Powstania Styczniowego. Na uroczystości ministrowie Gliński i Czarnek 

W uroczystości odsłonięcia muralu wzięli udział minister kultury Piotr Gliński oraz minister edukacji Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji wskazał, że powodem spotkania było wspaniałego muralu, a także działalność społeczności lokalnych, parafii w obszarze tożsamości, historii i pamięci.

- Nie bylibyśmy szczęśliwym narodem, szczęśliwymi wspólnotami lokalnymi bez szacunku dla naszej pamięci, historii. Nie byłoby bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Nie byłoby szans na sensowny rozwój dla nas wszystkich bez odniesienia do tej przeszłości, bez rozróżniania dobra i zła, które kiedyś było także wyzwaniem, jeżeli chodzi o wybór osobisty - ktoś wybierał, także własną śmierć, w imię i w obronie swojej wspólnoty. O tym musimy pamiętać, bo to nam daje siłę na przyszłość. To nam daje siłę także dla rozwoju, dla nowych, kolejnych pokoleń - podkreślił prof. Piotr Gliński.

Uroczystego odsłonięcia dokonali bp Kazimierz Gurda, ks. Jan Babik, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Senator RP Stanisław Gogacz Posłowie na Sejm RP – Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski,  radny sejmiku województwa lubelskiego Ryszard Szczygieł, Starosta Łukowski – Dariusz Szustek.
Poza uroczystym odsłonięciem muralu oraz mszy świętej sprawowanej przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę na placu przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbył się piknik patriotyczny. Na scenie nie zabrakło również występów m.in. zespołu Pieśni i Tańca „Łukowiacy”, zespołu „Niezapominajki” oraz innych zespołów i solistów.

W trakcie wydarzenia ministrowie wręczyli przedstawicielom Łukowa i Stoczka Łukowskiego symboliczne czeki na dofinansowanie prac przy zabytkach, w ramach pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama