"Wesele Ludowe" odbyło się 2 września w Gręzówce. W tym roku organizatorzy przygotowali nowe obrzędy, czyli wykopki, wykupienie pantofelka oraz oczepiny.
Jak podkreśla Beata Pochman, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gręzówce, mieszkańców na to wydarzenie przyciąga fajna atmosfera.
- Można tutaj przyjść, popatrzeć, zjeść regionalne dania takie jak galareta, bigos czy chleb ze smalcem. Ludzie mogą też wspólnie biesiadować przy muzyce na żywo - opowiada szefowa KGW "Kumpele" z Gręzówki.
Przygotowania do obrzędów trwały kilka tygodni. W organizację zaangażowani byli członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Zespołem "Kumpele" z Gręzówki, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gręzówce.
Panną młodą w tym roku, tak jak w poprzednim była dyrektorka GBP w Łukowie Martyna Zakrzewska, panem młodym jej mąż Wojciech. W rolach drużbów w wydarzeniu brali udział pracownica biblioteki Sylwia Kurowska oraz pracownik GOK w Łukowie Łukasz Bieńczak.
- Kiedy szefowa koła gospodyń wiejskich Beata Pochman przyszła do mnie z tą propozycją to nawet chwili się nie wahałam. Od razu przyjęłam tę propozycję. Największym zadaniem było nakłonienie mojego męża do roli pana młodego - opowiada Martyna Zakrzewska.
Wydarzenie będzie zwieńczeniem projektu "COOLturowa tradycja" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łukowie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich "Kumpele" w Gręzówce.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.