Reklama

Reklama

Łukowskie Obchody 159. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Dzisiaj 21 stycznia

Opublikowano: pt, 21 sty 2022 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Łukowski Ośrodek Kultury oraz Burmistrz Miasta Piotr Płudowski zapraszają w piątek 21 stycznia na Łukowskie Obchody 159. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Reklama

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

godz. 16:00 - Pomnik Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza

 - złożenie kwiatów

godz. 16:30 - Kościół na Cmentarzu Św. Rocha w Łukowie

- „Jeszcze Polska żyje!" - etiuda w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK i Fabryki Piosenki ŁOK

- apel poległych

- zapalenie zniczy na grobie powstańców styczniowych.

Organizatorzy: Łukowski Ośrodek Kultury, Miasto Łuków oraz ZHP Hufiec Łuków.

Powstanie Styczniowe było największe polskim powstaniem narodowym. Było skierowane przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury. Przypominamy, że wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych, które na początku toczyły z zaborcą rosyjskim duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy