Reklama

Reklama

ŁUKÓW Trwa głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023. Co wygra? Latarnie solarne na działkach / Miasteczko ruchu drogowego/ Psi park/Renowacja boiska „Górka”/ Morsowisko nad Zalewem Zimna Woda/Defibrylatory AED?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

ŁUKÓW Trwa głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023. Co wygra? Latarnie solarne na działkach / Miasteczko ruchu drogowego/ Psi park/Renowacja boiska „Górka”/ Morsowisko nad Zalewem Zimna Woda/Defibrylatory AED? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie ŁUKÓW Mieszkańcy Łukowa od dziś mogą wybierać, co powstanie w mieście w przyszłym roku z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego. Zobaczcie, jakie zgłoszono projekty i głosujcie. Macie czas do 11 września.

Reklama

Trwa głosowanie na projekty zakwalifikowane do II edycji Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 300 tys. zł. Zwycięski projekt  lub projekty zostaną wpisane do uchwały budżetowej Miasta Łuków na 2023 r. i fizycznie zrealizowane w przyszłym roku.

Poniżej krótkie opisy projektów. Całe opisy projektów na stronie: https://lukow.budzet-obywatelski.org/projekty

LATARNIE SOLARNE PRZY DZIAŁKACH ROD

 Oświetlenie dróg prowadzących przez Ogrody Działkowe do bulwaru nad Krzną oraz do ROD "Strumyk" i "Promyk". Ustawienie lamp  solarnych przy tych drogach (po 4 lampy solarne przy dwóch drogach od ul. Parkowej oraz 4 lampy przy drodze od ul. Stodolnej przy "Stokrotce" i 8 lamp solarnych przy drodze od ul. Stodolnej prowadzącej do 3-go mostka na Krznie). Oświetlenie tych dróg zwiększy bezpieczeństwo i komfort dotarcia do bulwaru i zejścia z niego w godzinach wieczornych (nie tylko przez działkowców, ale i wielu mieszkańców Łukowa). Z dróg tych w ciągu jednego dnia korzysta kilkaset osób. Uzasadnienie: Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu dojścia działkowców i innych mieszkańców do ROD i bulwaru. W godzinach wieczornych panują tam "egipskie ciemności", co odstrasza działkowców i ludzi od spacerów w tych godzinach. Szacunkowa wartość projektu: 282 tys. zł.

MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

 Projekt skierowany do mieszkańców miasta, rodzin z dziećmi, szkół i przedszkoli, uczestników ruchu drogowego - pieszym i rowerzystom. Ma za zadanie przygotować dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg, a dorosłym przypominać o tych zasadach, może być też miejscem rekreacji połączonej z edukacją. Proponowane wymiary miasteczka to min. 20x25 m. Lokalizacja: działka w Łukowie przy ul. 700-lecia, tuż za sklepem "Biedronka". Uzasadnienie: MRD byłoby profesjonalnie przygotowanym miejscem do nauki do nauki poruszania się po drogach publicznych rowerami oraz dla pieszych.  Szacunkowa wartość projektu: 128 tys. zł.

PSI PARK W PARKU MIEJSKIM

 W Łukowie mieszka blisko 30 tys. osób. Wielu z nich ma zwierzęta, w tym przede wszystkim psy. O ile zwierzęta te mają gdzie się bawić i biegać na posesjach jednorodzinnych, o tyle mieszkańcy bloków wielorodzinnych i osiedli mieszkaniowych mają utrudnioną możliwość zabawy na dworze ze swoimi milusińskimi. W centrum miasta przydałoby się więc ogrodzone miejsce, gdzie psy mogłyby swobodnie pobiegać, nie przeszkadzając innym. Projekt zakłada modernizację i zamianę istniejącego nieatrakcyjnego wybiegu dla zwierząt w parku w prawdziwy „psi park” z większą liczbą urządzeń do zabawy  m.in. tunele, równoważnie, kładki, wodopój z mechanizmem pobierania wody, kosz na psie odchody,   nowe ławki dla właścicieli czworonogów. Miejsce byłoby dostępne 7 dni w tygodniu, także wieczorami, a bezpieczeństwo w tych godzinach zapewniłaby nowa latarnia (np. solarna) oraz dodatkowa kamera monitoringu. Projekt zakłada także wymianę ogrodzenia, by uniemożliwić zwierzętom ucieczkę z miejsca i zapewnić jednocześnie bezpieczeństwo pozostałym użytkownikom parku miejskiego w Łukowie. Lokalizacja: w parku miejskim w Łukowie, tuż za skate-parkiem, w pobliżu działki należącej do Straży Pożarnej. Taka lokalizacja nowego wybiegu dla psów nie będzie przeszkadzała w użytkowaniu parku przez inne osoby. Szacunkowa wartość projektu: 126 tys. zł.

 RENOWACJA BOISKA „GÓRKA”

 Boisko treningowe "Górka" znajdujące się za płytą główną na stadionie przy ul. Warszawskiej 15 to miejsce, na którym w okresie od wiosny do jesieni codziennie odbywają się treningi najmłodszych grup piłkarskich z naszego miasta. Obecnie stan techniczny boiska pozostawia wiele do życzenia, swoim wyglądem odstrasza młodych piłkarzy. Trzeba wykonać automatyczne nawodnienie, oprysk  na krety, dosianie brakującej trawy,  oświetlenia boiska. Szacunkowy koszt: 298 tys. zł

 MORSOWISKO/STREFA SAUNY NAD ZALEWEM ZIMNA WODA

 Zjawisko morsowania od wielu lat występuje również w Łukowie.  Zalew Zimna Woda. Obiekt  posiada ogromny potencjał pod względem turystyczno-rekreacyjnym, jednak ze względu na krótki sezon letni, pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Ustanowienie strefy dla morsów zwiększy atrakcyjność obiektu, rozciągając sezon na cały rok. Dla „morsów” warto stworzyć infrastrukturę plażową  z prostych wiat chroniących przed wiatrem, dzięki którym w szybki sposób można się przebrać. Należy wyposażyć „morsowisko” mobilną  saunę w kształcie beczki, wykonanej z drewna modrzewiowego lub świerkowego, która pomieści min 10 osób jednocześnie oraz drugiej mniejszej sauny o wymiarach min. 230 cm długości, mogącej pomieścić komfortowo min 6 osób jednocześnie. Sauny wyposażone w piece zewnętrzne opalane drewnem  i zadaszenie nad saunami - poprzez wykonanie drewnianych altan, oświetlenie terenu wokół. Szacunkowy koszt: 101 tys.700 zł

 Defibrylatory AED dla mieszkańców

Projekt zakłada kupno 10 defibrylatorów AED, które umiejscowione zostałyby w 10 miejskich przedszkolach i szkołach podstawowych w Łukowie i w sytuacjach kryzysowych byłyby do dyspozycji pracowników placówek, mieszkańców czy służb ratunkowych. Defibrylator AED to automatyczny zewnętrzny defibrylator mający na celu przywrócenie i monitorowanie prawidłowej akcji serca. Dzięki jego zaawansowanej budowie, poleceniom graficznym i głosowym, każda osoba bez wykształcenia medycznego przeprowadzi procedurę bezpiecznej defibrylacji w przypadku zatrzymania krążenia. Szacunkowa wartość projektu: 102 tys.500 zł

 Nowością w II edycji Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego - którego efekty będą widoczne w 2023 roku - jest udostępnienie specjalnej strony internetowej https://lukow.budzet-obywatelski.org, dzięki której będzie można oddać głos na wybrany projekt bez wychodzenia z domu. Osoby chcące natomiast oddać głos w sposób tradycyjny, będą mogły to uczynić w Punkcie Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Łuków przy ul. Piłsudskiego 17 w godzinach pracy Urzędu.

 Jednocześnie przypominamy, że prawo udziału w głosowaniu mają mieszkańcy Łukowa od 13 roku życia. W przypadku zaistnienia takiej przesłanki, do głosu mieszkaniec będzie musiał dołączyć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na oddanie głosu. Wyniki II edycji Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego podane zostaną do publicznej wiadomości 13 września 2022 r.

W JAKI SPOSÓB GŁOSOWAĆ NA PROJEKTY BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA 2023 R.?

Głos można oddać metodą tradycyjną (tj. papierową) w Urzędzie Miasta lub przez Internet za pośrednictwem  strony internetowej: https://lukow.budzet-obywatelski.org/ do 11 września. Kto chce zagłosować w  sposób tradycyjny,  dla tego w Urzędzie Miasta przy ul. Piłsudskiego 17 została 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy