Reklama

Reklama

Łuków: Szpitalne życie na kredycie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SP ZOZ w Łukowie

Łuków: Szpitalne życie na kredycie - Zdjęcie główne

Pracownicy szpitala mogą być spokojni o wypłaty | foto SP ZOZ w Łukowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Blisko 80 milionów złotych przeznaczono w latach 2018-22 na inwestycje w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie. To jednak nie oznacza, że placówka jest miejscem mlekiem i miodem płynącym.

Reklama

W połowie października ubiegłego roku dokonano otwarcia oddziałów: Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu. Realizacja inwestycji zajęła blisko dwa lata. W jej ramach powstał ogólnodostępny dźwig osobowy, umożliwiający komunikację z wszystkich kondygnacji szpitalnych z nowo powstałą częścią i budynkiem, w którym mieści się oddana do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku Pracownia Rezonansu Magnetycznego.

Finansowanie opieki zdrowotnej to studnia bez dna. Dyrektor Mariusz Furlepa przyznawał w czasie oficjalnego otwarcia, że pieniądze na wszelkie inwestycje w ostatnich kilku latach udało się pozyskać z zewnątrz. Sternik szpitala podkreślał też wsparcie powiatu łukowskiego.
Przebudowa i modernizacja oddziału anestezjologii kosztowała prawie 10 milionów złotych - 7 811 700 zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dofinansowanie powiatu łukowskiego wyniosło 468 501 zł. Siedem z 10 milionów złotych zostało pozyskanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na dwuetapową przebudowę i modernizację pomieszczeń szpitala w celu dostosowania do potrzeb przyjęć pacjentów chorych na koronawirusa. 

4 miliony złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa wsparte 0,5 mln zł z kasy powiatu łukowskiego pozwoliły na dostawę rezonansu magnetycznego wraz z dostosowaniem infrastruktury technicznej. W Stoczku Łukowskim, gdzie zlokalizowane są Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Rehabilitacja, Apteka oraz Warsztaty Terapii Zajęciowe wykonane zostały prace budowlane i modernizacyjne pomieszczeń budynku. Inwestycję wspomogły środki z RFIL (4 188 300 zł) oraz powiatu łukowskiego (251 038 zł). W Wojcieszkowie za ponad 2 miliony złotych powstał budynek Poradni POZ.

Pomimo dużych inwestycji sytuacja finansowa placówki nie należy do najlepszych. Już w połowie roku stało się jasne, że budżet SP ZOZ przestanie się spinać. Prognozowana dziura wynosiła 4,7 mln zł. Wpłynęły na to znaczące podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Jak to zazwyczaj bywa pensje wzrosły, a środki wpływające do szpitala okazały się niewspółmierne do potrzeb.

W tej sytuacji zdecydowano się na zaciągnięcie kredytu. Szpital powinien sobie poradzić z kilkumilionowym zadłużeniem, ponieważ do tej pory nie był zadłużony. W 2021 rok jednostka kierowana przez Furlepę chwaliła się zyskiem 1,13 mln zł, a sam dyrektor w połowie ubiegłego roku decyzją Zarządu Powiatu Łukowskiego otrzymał nagrodę w wysokości 106 tysięcy złotych. Nagroda pochodziła z budżetu własnego szpitala.

W nowym roku SP ZOZ będzie szukał oszczędności tam gdzie tylko może. Nagród dla pracowników raczej nie ma się co spodziewać.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy