reklama
reklama

ŁUKÓW. Przyrodnicy chcą chronić pszczoły (WIDEO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ŁUKÓW. Przyrodnicy chcą chronić pszczoły (WIDEO) - Zdjęcie główne

Przemysław Laskowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Grupa naukowców, przyrodników i mieszkańców chce utworzenia na ul. Strzelniczej tzw. użytku ekologicznego.
reklama

Większość dzikich pszczół gniazduje w ziemi. Niektóre wybierają do tego płaskie tereny, inne środowiska krawędziowe (strome skarpy) czy nagrzane zbocza pagórków. Część gatunków gniazduje w martwym drewnie, pustych łodygach, galasach. Są też gatunki, które zaskakują, zakładając gniazda jedynie w muszlach czy wykładając miejsca lęgu płatkami kwiatów. Tak przyozdabia swoje gniazda rzadka pszczoła murarka makowa, którą zaobserwował na terenie Łukowa Przemysław Laskowski, przyrodnik amator.

 

Grupa naukowców, przyrodników i mieszkańców zabiega o utworzenia na ul. Strzelniczej tzw. użytku ekologicznego. - Głównym celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona miejsca występowania i rozrodu rzadkich w skali kraju pszczół, a także zachowanie bogatej różnorodności przyrodniczej terenu - opowiada Przemysław Laskowski, który złożył w łukowskim magistracie wniosek o utworzenie takiego obszaru. Jak argumentuje mieszkaniec Łukowa na szczególną uwagę zasługuje porobnica paskowana, która jest rzadkim gatunkiem, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi z kat. CR, czyli krytycznie zagrożona i na czerwoną listę z kat. CR. Teren strzelnicy jest największym stwierdzonym w naszym kraju siedliskiem tej bardzo rzadkiej pszczoły. Według naukowców, na których powołuje się Laskowski brak ochrony siedlisk tego gatunku może doprowadzić do wyginięcia porobnicy paskowanej w Polsce, jednego z ponad 450 gatunków pszczół wstępujących w naszym kraju. Na tym nie koniec. Jak czytamy we wniosku Przemysława Laskowskiego na strzelnicy mamy też inne gatunki zagrożonych wyginięciem pszczół: zwężnica większa, wrzałka powojowa czy podsobka wrzałkówka.  Są też trzmiel taki jak: trzmiel zamaskowany, ziemny czy trzmiel kamiennik.  Laskowski wymienia w sumie ok. trzydziestu gatunków "zapylaczy". 

MATERIAŁ WIDEO

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama