Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał nowe rozporządzenie, które zakazuje eksponowania symboli religijnych w urzędach oraz nakazuje stosowanie neutralnych płciowo zwrotów w kontaktach urzędników z petentami. Inicjatywa ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, pochodzenie narodowe, wyznanie, światopogląd, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową i stopień sprawności.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, nowe wytyczne obejmują zakaz umieszczania symboli religijnych, takich jak krzyże, na ścianach i biurkach w urzędach. Dozwolone będzie jedynie noszenie symboli religijnych w sposób indywidualny, np. w formie medalika lub opaski. Ponadto wszelkie wydarzenia organizowane przez urzędy będą miały charakter świecki, co oznacza brak obrzędów religijnych, takich jak modlitwy czy święcenia.
Dodatkowo wytyczne nakazują urzędnikom stosowanie neutralnych płciowo zwrotów i zaimków w kontaktach z petentami. Ma to na celu szanowanie praw osób ze związków jednopłciowych oraz preferencji dotyczących formuł językowych. Zamiast tradycyjnych określeń wskazujących na płeć, takich jak "mieszkaniec" czy "mieszkanka", urzędnicy mają używać neutralnych płciowo zwrotów, na przykład "osoby zamieszkujące Warszawę".
Podczas gdy Warszawa wprowadza te zmiany, zapytaliśmy burmistrza Łukowa, Piotra Płudowskiego, czy podobne regulacje są planowane w łukowskim ratuszu. Burmistrz Płudowski jednoznacznie stwierdził, że nie ma takich planów. "Nie planuje w tym zakresie żadnej aktywności," podkreślił w rozmowie.
Decyzja władz Warszawy wywołała różnorodne reakcje w społeczeństwie. Zwolennicy zmian podkreślają, że są one krokiem w stronę większej równości i neutralności światopoglądowej w instytucjach publicznych. Przeciwnicy natomiast obawiają się, że takie regulacje mogą prowadzić do ograniczenia swobód religijnych.
Bez względu na to, jakie są opinie, Warszawa staje się pionierem w Polsce w kwestii neutralności religijnej i płciowej w urzędach. Jak pokazuje stanowisko burmistrza Łukowa, inne miasta mogą jeszcze przez długi czas pozostawać przy bardziej tradycyjnych rozwiązaniach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.