reklama
reklama

Gmina Łuków: Szósty raz powstańczym szlakiem (GALERIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie W zmienionej formule i przy znacznie niższej frekwencji odbył się tegoroczny Pieszy Rajd Powstańczy im. księdza Stanisława Brzóski. Piechurzy wyruszyli na trasę z Łukowa i Wiśniewa w piątkowy wieczór 22 stycznia, a wrócili do domów następnego dnia po północy.
reklama

- Mimo epidemii nie chcieliśmy łamać kilkuletniej tradycji i postanowiliśmy oddać hołd bohaterom powstania z 1863 roku, choć w nieco inny sposób - podkreślają organizatorzy wyprawy.

 

Ze względu na pandemię koronawirusa musieli ograniczyć zarówno formułę rajdu, jak i liczbę uczestników. Piechurzy szli w maseczkach ochronnych w pięcioosobowych grupach, oddalonych od siebie o 100 metrów. - Tym razem otwartej rekrutacji chętnych nie było. Ze względu na sytuację epidemiczną na trasę mogła się wybrać niewielka grupa ludzi, związanych z organizacjami, samorządami czy instytucjami, zaangażowanymi od lat w przygotowanie wyprawy - tłumaczą organizatorzy.

 

Łącznie nocą na powstańczy szlak wybrało się 40 piechurów, w tym trzy pięcioosobowe grupy z Wiśniewa i pięć z Łukowa, których wspólnym celem był pomnik księdza Stanisława Brzóski w rezerwacie "Jata". Piechurzy z Wiśniewa szli tradycyjną trasą z postojem m.in. przy "dębach powstańczych" w Lesie Mroczkowskim. Łukowskie grupy zebrały się na cmentarzu św. Rocha, gdzie przed wymarszem złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy mogile 22 powstańców z 1863 roku.

 

Gdy wszyscy piechurzy dotarli do celu, przy pomniku księdza Brzóski w "Jacie" zaśpiewali hymn, odczytali apel pamięci, pomodlili się oraz zapalili znicze i złożyli kwiaty. Uczestnicy rajdu z Wiśniewa wrócili do domów samochodami, natomiast piechurzy z Łukowa zakończyli rajd około 2.30 przy pomniku Powstańców Styczniowych. Wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali pamiątkowe medale.

Szósty Nocny Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. S. Brzóski zorganizowali: łukowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik", Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, gminy Łuków i Wiśniew z wójtami Mariuszem Osiakiem i Krzysztofem Kryszczukiem, którzy byli wśród piechurów oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej w Siedlcach.

 

(fot. P. Przeździak/S. Smolak/R. Wysokiński)

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama