Samorząd czeka na mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dotacji, a wykonawca robót deklaruje, że wszystkie zestawy kolektorów słonecznych zainstaluje w kilka miesięcy.
Z prawie 390 zainteresowanych osób, około 280 ma już podpisane umowy, potwierdzające udział w tym projekcie. Pierwsza grupa właścicieli nieruchomości, którzy najszybciej podpisali dokumenty i wpłacili "wkład własny", ma już także zamontowane instalacje.
Zgłoszenie do Urzędu Gminy
Nowi chętni, którzy chcą skorzystać z unijnych dotacji, powinni jak najszybciej zgłosić się do Urzędu Gminy Łuków. Szczegółowe informacje w tej sprawie można znaleźć na stronie internetowej gminy, a niezbędne dokumenty pobrać i po wypełnieniu złożyć w sekretariacie urzędu.
Zakup i montaż 389 zestawów kolektorów słonecznych i 2 instalacji fotowoltaicznych będzie kosztować ponad 4 miliony 280 tys.zł. Większość będzie stanowić dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a resztę pokryją uczestnicy projektu. Wkład własny mieszkańców wynosi 4 tys. 3 zł i 28 gr. Instalacja polega na zamontowaniu zestawu składającego się z dwóch paneli solarnych, zasobnika ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 litrów i włączenia całej tej instalacji w system obiegu do użytkowania.
Prośba o kontakt
Okazuje się, że gmina nie ma kontaktu ze wszystkim osobami, które zakwalifikowały się do programu OZE.
- Mamy taki problem, że próbowaliśmy i cały czas próbujemy dodzwonić się do mieszkańców, którzy byli zakwalifikowani do realizacji projektu "Czysta energia w gminie Łuków V". Do ogromnej większości osób dodzwoniliśmy się. Natomiast są takie przypadki, że pomimo kilkakrotnego dzwonienia, nikt nie odbierał telefonu. Dlatego mamy przygotowane listy imienne osób, do których nie udało nam się dodzwonić i jest prośba do państwa sołtysów, żeby do tych osób dotrzeć i poinformować, że byli zapisani na realizację projektu oraz zapytać, czy nadal swoją akceptację podtrzymują. Jest około 60 osób, do których nie możemy się dodzwonić - poinformował wójt Mariusz Osiak.
Zwrot pieniędzy
Niektórzy chcieli mieć solary i zgłosili się do programu, jednak firma nie będzie mogła zamontować instalacji na ich domach, bo nie na to odpowiednich warunków.
- Jest niewielka grupa osób, które zostały zakwalifikowane do programu i wpłaciły środki finansowe, czyli udział własny na konto gminy w celu realizacji OZE, ale firma montująca przyjechała i powiedziała, że nie da się technicznie zbudować tej instalacji. Proszę takie osoby, aby zgłaszały się do urzędu gminy, będziemy zwracać im wpłacone pieniądze – zaapelował wójt.
Zgodnie z umową z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego inwestycja pod nazwą "Czysta energia w gminie Łuków V" powinna być zrealizowana do końca lutego 2022 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.