Zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakazuje każdemu mieszkańcowi danej gminy, który zamieszkuje na posesji wyposażonej w zbiornik szczelny "szambo" bądź przydomową oczyszczalnię ścieków, złożenie informacji do urzędu gminy min. o tym, jaki mamy zbiornik, czy jest to oczyszczalnia, czy jest to szambo, ile osób mieszka w danym miejscu, z czego wykonane jest to szambo, pojemność szamba.
- Proszę państwa o to, żeby każdy mieszkaniec tego obowiązku dokonał. Jest to obowiązek wynikający wprost z ustawy. Gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z tym, każdy mieszkaniec gminy Łuków ma obowiązek wypełnić druk zgłoszenia szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków i złożyć druk do urzędu gminy w Łukowie do 31 października 2023 r. W przypadku niezłożenia zgłoszenia urząd będzie zobowiązany do zebrania danych podczas kontroli na posesji. W pierwszej kolejności sprawdzane będą umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. Za niezłożenie druku zgłoszenia, w wypadku braku dokumentów potwierdzających prawidłowy wywóz ścieków, utrudnianie pracownikom gminy przeprowadzenia kontroli grozi kara grzywny od 500 do 5000 zł - mówił wójt.
Uprawnione firmy
Wójt odpowiedział także na pytanie mieszkańca: "Gdzie ja mam pojechać, żeby zawrzeć umowę z firmą uprawnioną do wywozu ścieków?
- Firma Mel - Kan bądź PUiK może świadczyć usługi tego typu na terenie gminy Łuków. Te firmy mają na to stosowne pozwolenie. My przyjmujemy stanowisko, które jest wygodniejsze dla mieszkańców, a mianowicie nie trzeba zawierać umowy długoterminowej z firmą, która jest uprawniona, natomiast wystarczy zadzwonić i zgłosić chęć wywiezienia szamba. Firma przyjeżdża, wystawia nam dokument potwierdzający wykonanie usługi odbioru określonej ilości ścieków i w ślad za tym dokumentem oczywiście wystawia fakturę, potwierdzającą dokonanie opłaty. I to jest wystarczające. W przypadku, gdy pracownik urzędu wezwie mieszkańca na kontrolę, należy te dokumenty przedstawić. Proszę tych dokumentów pilnować, nie wyrzucać do kos - wyjaśnił Osiak.
Co jaki czas?
Jeśli chodzi o częstotliwość opróżniania w przypadku przyzagrodowych oczyszczalni ścieków, to zgodnie z gminnym regulaminem trzeba raz na dwa lata wybrać osad stały. W przypadku natomiast szamb pszczelnych należy je opróżniać stosownie do ilości pobranej wody do celów bytowych.
- Zachęcam również do takiego rozwiązania, aby w posesjach, w których jest pobór wody na cele tzw. bezzwrotne, czyli na przykład podlewanie ogródka, pojenia zwierząt, czy innych celów, a nie celów bytowych, żeby zakładać sobie podliczniki. Wtedy mamy taką sytuację, że pobieramy na przykład 10 m3 wody, z tego 5 m3 idzie przez licznik do wody bezzwrotnie zużytej, a drugie 5 m3 idzie do domu. Wtedy jesteśmy zobligowani wywieźć ścieki tylko w ilości takiej, jak wskazanie wodomierza, przez który przepływa woda do celów bytowych, czyli 5 m sześciennych. Te drugie 5 m3 nie podlega opłacie - tłumaczył wójt.
Własny transport odpada
Mieszkańcy pytali także, czy można dostarczyć nieczystości do PUiK-u bądź też Mel –Kan-u własnym beczkowozem?
- Nie można. Usługa musi być wykonana przez firmę, która posiada uprawnienia. Obie firmy mówią, że "ścieków dowiezionych własnym transportem absolutnie nie przyjmiemy, bo nie wiemy, skąd one były wzięte. Być może ktoś zatankował się tymi ściekami w jakimś zakładzie przetwórczym i są to super ciężkie ścieki, które mogą zabić funkcjonowanie całej oczyszczalni". Dlatego też pobór ścieków jest dokonywany na miejscu przez firmę uprawnioną i własnym transportem - tłumaczy Mariusz Osiak.
Wójt pokreślił, że rozmawiał ostatnio z pracownikiem, który obsługuje wóz asenizacyjny, i ten stwierdził, że coraz więcej ludzi dzwoni i chce skorzystać z wywozu ścieków.
- To budujące, że część mieszkańców rozumie, że taka konieczność jest i starają się te obowiązki wypełniać już od dziś – dodaje Osiak.
Numer telefonów: firma Mel - Kan: 25 798 22 60, firma PUiK - 25 798 22 04
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.