Reklama

Reklama

Gmina Łuków: Jak dawniej na wsi bywało?

Opublikowano: 19 lutego 2021 08:46
Autor: | Zdjęcie: SP w Aleksandrowie

Gmina Łuków: Jak dawniej na wsi bywało? - Zdjęcie główne

foto SP w Aleksandrowie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Polska wieś się zmienia. O tym jak bardzo, przypominają skanseny, muzea i parki etnograficzne, które coraz częściej powstają też w małych miejscowościach. Gmina Łuków chce stworzyć takie miejsce w Kownatkach

Reklama

- Punktem wyjścia będzie stary budynek mieszkalny, który przewieziemy do Kownatek z Zarzecza. Ustawimy go na placu przy świetlicy i w przyszłości będziemy uzupełniać o kolejne elementy, m.in. spichlerz czy budynki gospodarcze - zapowiada wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

 

W etoparku w Kownatkach będzie się można przekonać jak kiedyś żyła polska wieś. - Docelowo ma to być miejsce, gdzie będą się odbywać prezentacje dawnych sprzętów, czy zwyczajów oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadzone na przykład przez członkinie KGW - dodaje wójt Osiak.

 

O tym, że takie zajęcia mogą być bardzo ciekawe i stanowić ważny element edukacji regionalnej, przekonali się niedawno uczniowie Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie. Nauczycielka historii Ewa Kurowska zabrała szóstoklasistów do zagrody wiejskiej z początku minionego wieku, którą ma jeden z mieszkańców.

 

Podczas zajęć terenowych młodzież obejrzała chatę wypełnioną starymi naczyniami i sprzętami kuchennymi oraz skansen z urządzeniami i narzędziami rolniczymi. Uczniowie mogli też sprawdzić jak działają, nieużywane współcześnie, narzędzia stolarskie, kamienna ostrzałka do siekierek i tasaków, waga z odważnikami czy drewniane cebrzyki i sita.

 

Młodzi ludzie nie ukrywali, że to co zobaczyli w starej zagrodzie zrobiło na nich duże wrażenie, a o istnieniu niektórych sprzętów nigdy wcześniej nie słyszeli. Szczególne zainteresowanie wzbudził piec do wypieku chleba, kredens ze starymi miskami, talerzami i innymi naczyniami, a także wyposażenie dawnego warsztatu do naprawy maszyn rolniczych oraz obory z poidłami czy korytami. Dla młodzieży wszystko to okazało się zaskakujące i nieznane, ale największe zdziwienie wywołał fakt, że dawni mieszkańcy zagrody w Aleksandrowie mogli żyć... bez komputera z internetem.

 

Po utworzeniu etnoparku w Kownatkach młodzi mieszkańcy gminy Łuków będą mieć więcej okazji, by się przekonać jak dawniej na polskiej wsi bywało.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Monika

    Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) panieonline.pl/monia89

  • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -2

    aa

    Marnotrawiwnie pieniędzy podatnika panie wójcie.