reklama
reklama

Gmina Adamów. Nie żyje wybitny artysta rzeźbiarz Adam Wydra

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

Gmina Adamów. Nie żyje wybitny artysta rzeźbiarz Adam Wydra - Zdjęcie główne

Nie żyje Adam Wydra | foto Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieZmarł Adam Wydra, wybitny rzeźbiarz i członek Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, znany również jako twórca ludowy Gminy Adamów. Informację o jego śmierci przekazał Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.
reklama

Adam Wydra pochodził z Łukowa i urodził się w 1953 roku. Ostatnio zamieszkiwał w Woli Gułowskiej. Ponad 30 lat temu, pod wpływem prac teścia, Wacława Suskiego, zainteresował się rzeźbą i zdecydował się sięgnąć po dłuto. Pierwsze rezultaty jego pracy okazały się obiecujące, co skłoniło go do dalszego doskonalenia umiejętności. Kilka spośród swoich rzeźb eksponował w Cepelii, ARSpolony, a także w muzeach. Niektóre z tych dzieł zdobyły uznanie ekspertów sztuki, za co otrzymał nagrody i wyróżnienia. Ponadto wielokrotnie triumfował w konkursie "Sztuka Ludowa Południowego Podlasia". Jego rzeźby prezentowano na Międzynarodowych Targach w Poznaniu, a w 1985 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawanej przez Radę Ministrów.

reklama

Adam Wydra brał aktywny udział w plenerach artystycznych w Woli Okrzejskiej, Woli Gułowskiej i Chlewiskach. Jego prace były również eksponowane w wielu miastach Polski, takich jak Kazimierz, Kraków, Płock, Warszawa, Poznań, a także za granicą - w Niemczech, Rosji i na Węgrzech. Jego rzeźby były źródłem inspiracji dla studentów w Stanach Zjednoczonych, a także tematem pracy licencjackiej poświęconej sztuce ludowej. Adam Wydra był wszechstronnym artystą, wyrzeźbił niemal każdy możliwy motyw. Jego dzieła zdobiły nie tylko wnętrza muzeów, ale także cieszyły oczy mieszkańców Woli Gułowskiej i Adamowa.

Szczególnym przedstawieniem jest rzeźba św. Huberta dla Wojskowego Koła Łowieckiego oraz Chrystusa Frasobliwego, umieszczona przed Domem Kultury w Woli Gułowskiej. Wydra specjalizował się także w tworzeniu dużych szopek i tryptyków, na których praca trwała około 2 tygodni, w zależności od stopnia trudności i liczby postaci. Motywy jego dzieł były różnorodne, od Bożego Narodzenia po wesele czy wygnanie z raju. Przy tworzeniu postaci korzystał ze zdjęć, dbając o zachowanie ich podobieństwa, jednocześnie zachowując swój unikalny styl. Swoje niezwykłe umiejętności przekazał również dzieciom.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama