Z wykształcenia był dziennikarzem, co w znacznym stopniu znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości.
Pisanie zaczął od tworzenia nowel, których stworzył ponad 40. Jego pierwszym utworem literackim była właśnie jedna z nich zatytuowana "Humoreski z teki Woroszyłły". Zaś taką chyba najbardziej popularną była nowela pt "Janko muzykant".
Sienkiewicz najbardziej zasłynął z powieści historycznych, pisanych w trudnych dla Polaków czasach "Ku pokrzepieniu serc". To właśnie wydana w roku 1884 Trylogia; "
Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski" była przykładem tego typu dzieł.
Innym wielkim dziełem Sienkiewicza była wydana w 1900 roku powieść "Krzyżacy".
Największy splendor w postać Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku przyniosła Sienkiewiczowi powieść "Quo Vadis", której akcja rozgrywała się w okresie panowania w Rzymie cesarza Nerona i która opowiadała o prześladowaniach chrześcijan.
Henryk Sienkiewicz nie stronił również od pisania lżejszej literatury, skierowanej do młodzieży. Znanym tego typu przykładem jest powieść pt "W pustyni i w puszczy", do stworzenia której wykorzystał własne doświadczenia z podróży do Afryki.
Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej oraz członkiem zagranicznym Czeskiej i Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Po wybuchu pierwszej wojny światowej wyjechał do Szwajcarii, gdzie razem z Ignacym Janem Paderewskim założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.
Zmarł 15 listopada 1916 w Vevey i został tam pochowany.
W 1924 roku jego prochy sprowadzono uroczyście do Polski i złożono w Warszawie w podziemiach katedry świętego Jana.
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.