Ten teren miasto Łuków przekazało aktem notarialnym spółce SIM Lubelskie (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) do której należy Łuków i 16 gmin Lubelszczyzny. Projekt Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej polega na tym, że miasto, będąc uczestnikiem spółki SIM Lubelskie, zamierza wspólnie z tą spółką wybudować mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu. Jedynym kosztem tej budowy, jaki miasto poniesie, jest wniesienie do spółki SIM gruntu należącego do miasta.
Budowa bloków będzie w głównej mierze finansowana z dedykowanych rządowych programów na rozwój tego rodzaju mieszkalnictwa. Spółce zostanie udzielony także kredyt, który będzie spłacany przez kolejne lata, kiedy te bloki już będą funkcjonowały.
Na sesji Rady Miasta
Na posiedzenie ostatniej sesji Rady Miasta Łuków przyjechał prezes SIM Lubelskie Piotr Artymiuk oraz projektant planowanej inwestycji. Przedstawili koncepcję budowy dwóch bloków i odpowiedzieli na pytania radnych.
Bloki, które wybuduje spółka SIM, mają być sześciokondygnacyjne, oba po 370 m2 powierzchni zabudowy, w każdym z nich będzie 30 mieszkań, po pięć mieszkań na kondygnacji. Miejsca parkingowe przewidziane są dla każdego lokalu - część na zewnątrz, część w podziemnej hali parkingowej, która będzie zbudowana pomiędzy budynkami. Wjazd do hali parkingowej znajduje się od północy. Przewidziano teren zielony, miejsce na plac zabaw, miejsce do odpoczynku osób starszych, nasadzenia zieleni. Każde mieszkanie ma balkon.
- Udało nam się zaprojektować wygodne mieszkania: w sumie 14 jednolokalowych, 24 dwulokalowych, 22 trzylokalowych. Średnia powierzchnia mieszkania 50 m2 - informował projektant. Kryteria naboru
- Pragnę zapewnić że będziemy robić co w naszej mocy, żeby jak najszybciej tą inwestycję rozpocząć. Na tym etapie już pracujemy nad uruchomieniem postępowania w celu wyboru biura projektowego, które wykona projekt budowlany architektoniczny. Myślę, że to jest kwestia pół roku na taką dokumentację.
Radna Ewa Rybicka Sicińska zapytała, jakie rodziny będą beneficjentami tego programu i kto będzie mógł sobie takie mieszkanie wynająć, a z czasem nabyć.
- Kryteria naboru mieszkańców są określone w ustawach, według których spółka funkcjonuje. Ustalają je sami wspólnicy SIM. My mając już jakieś doświadczenie i wiedzę, także z innych spółek tego typu, spróbujemy przygotować do czerwca wskazówki dla samorządów, w jaki sposób te nabory prowadzić. Deklarujemy także chęć zorganizowania spotkań dla mieszkańców, na których po prostu odpowiemy na ich pytania. Bardzo ogólnikowo, te mieszkania są kierowane dla mieszkańców, którzy mają zbyt wysokie dochody, by otrzymać mieszkanie komunalne, a jednocześnie zbyt niskie, aby otrzymać kredyt na mieszkanie – wyjaśniał prezes Artymiuk.
Pod koniec 2025 r.
Ile będzie kosztował wynajem mieszkań? Ustawa reguluje maksymalną wysokość czynszu w takim lokalu, jest to 4 proc. wskaźnika odtworzeniowego. Licząc na dzień dzisiejszy 52-metrowe mieszkanie, przy aktualnie ogłoszonym przez GUS tym wskaźniku, to jest około 850 - 900 zł czynszu. Z tej kwoty spółka musi utrzymać funkcjonowanie, zadbać o lokal i spłacać kredyt. Bloki w Łukowie mają być gotowe w trzecim lub czwartym kwartale 2025 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.