Do wykonania portretu ślubnego wystarczyły zdjęcia od dokumentów lub zrobione podczas innych okoliczności. Odpowiedni makijaż, strój czy ozdoby domalowywano w pracowni. - Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o monidle, które było bardzo popularne w Polsce i stanowiło kiedyś obowiązkowy element wyposażenia każdego domu – wyjaśnia pomysłodawczyni Edyta Dziudzik animator kultury w GBP w Adamowie.
- Wystawa w bibliotece powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu i współpracy z mieszkańcami gminy, za co składamy im ogromne podziękowania- dodaje. Jak wspomina, wiele monideł pokazanych na wystawie pochowane było w szafach, szufladach czy na strychach. Choć sporo jest też takich, które nadal wiszą w centralnym miejscu domu, obok ramek ze zdjęciami współczesnymi. Rozmówczyni dodaje, że udało się zgromadzić blisko 40 sztuk portretów ślubnych, a także indywidualnych, głównie z lat od 50 do 80 XXw.
Najstarsze monidło Józefy i Ignacego Pytków pochodzących Kresów Wschodnich (współczesna Białoruś) jest z okresu międzywojennego.
Charakterystyczną cechą obrazów są podkolorowane czerwone usta, policzki, okazalsze stroje, biżuteria, kwiaty czy fryzury. Na wystawie można zobaczyć także kilka współczesnych portretów, do których powstania użyto zdjęć, ale technika wykonania jest zupełnie inna.
Uczestnicy wernisażu zostali zapoznani z etymologią słowa monidło, z ich historią w Polsce i cechami charakterystycznymi. Obejrzeli krótkometrażowy film pt. „Monidło” Antoniego Krauze, na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha o tym samym tytule.
Przybyli na wernisaż wspominali minione czasy, starali się rozpoznać bohaterów monideł, z uśmiechem i sentymentem wracali pamięcią do własnych ślubnych historii. Iwona Adamska – dyrektor GBP w Adamowie dodaje, że bardzo cieszy się z powstania wystawy, dzięki której mieszkańcy, a w tym ludzie młodzi zwrócą uwagę na tego typu pamiątki i zachowają je od zniszczenia i zapomnienia. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do końca maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.