reklama
reklama

Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie. Termin: 3-4 listopada

Opublikowano:
Autor:

Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie. Termin: 3-4 listopada - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Łukowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na Dni Kultury Żydowskiej, które odbędą się w dniach 3-4 listopada 2022 roku. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
reklama

Szczegółowy program:

czwartek 3 listopada 2022r.  godz. 10:30 (Galeria PROwizorium ŁOK) - Konkurs Recytatorski „W blasku szabasowych świec”

Przed wybuchem II wojny światowej rozwój kultury judaistycznej cechowała największa dynamika, która współcześnie coraz mocniej się zaciera. W Łukowie także była liczna społeczność żydowska o bogatej kulturze. Tu 10 stycznia 1914 roku urodził się poeta i prozaik Jakub Zonszajn. Mając na względzie popularyzację tej bogatej kultury i literatury żydowskiej Łukowski Ośrodek Kultury organizuje Miejski Konkurs Poezji i Prozy Żydowskiej dla łukowskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych pt. „W blasku szabasowych świec”.

piątek 4 listopada 2022r. godz. 18:00 (Galeria PROwizorium ŁOK) - Wernisaż wystawy „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”

Wystawa ukazuje losy młodej Żydówki z Sosnowca Sali Garncarz poprzez listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945. Ich zbiór jest świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację French Children of the Holocaust, Bibliotekę Publiczną w Nowym Jorku i Żydowskie Muzeum Galicja. Kurator: Jill Vexler.

piątek 4 listopada 2022r. godz. 18:30 (sala widowiskowa ŁOK) - Izrael bez cenzury. Rozmowa z Esther Fuerster- Ashkenazi

Izrael bez cenzury to Rozmowa z Esther Fuerster-Ashkenazi na temat współczesnych realiów życia w Izraelu, roli i statusie kobiety w izraelskim społeczeństwie, relacjach polsko-izraelskich oraz o wielu innych kulturowych zagadnieniach.

piątek 4 listopada 2022r. godz. 19:00 (sala widowiskowa ŁOK) - spektakl teatralny „Sztetl Kraśnik”

„Sztetl Kraśnik” to spektakl teatralny w reżyserii Moniki Nitkiewicz-Mitrut. Obsada: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska oraz Halina Sobczyk.

„Sztetl Kraśnik” to podróż w przeszłość do miejsc, których już nie ma, a jeżeli są, to nie wyglądają jak kiedyś. Jest on też współczesnym spojrzeniem na ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu współtworzyli społeczność naszego miasta. Razem z bohaterkami zaglądamy do ich przedwojennych domów, dotykamy tradycji, doświadczamy radości i utraty, bo sztetla już nie ma... „I tak w każdy piątkowy wieczór zapalały się szabasowe świece w połowie domów w przedwojennym Kraśniku. Dzisiaj trudno odnaleźć ślady tamtego życia, z dawnej dzielnicy żydowskiej nie zostały nawet ruiny. Spacerując ulicami możemy się tylko zastanawiać, czy pozostał ktoś z żydowskiej społeczności miasta. Może ktoś wie coś na ten temat?

W spektaklu wykorzystano, w formie cytatów lub inspiracji, fragmenty książek: „Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek” - Mariusza Bieńka, „Skarby” - Patrycji Dołowy oraz „Na krawędzi chaosu” Krystyny Modrzewskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama