reklama
reklama

Czyste Powietrze: UG Stoczek Łukowski zaprasza do urzędu, a przestrzega przed niesprawdzonymi firmami

Opublikowano:
Autor:

Czyste Powietrze: UG Stoczek Łukowski zaprasza do urzędu, a przestrzega przed niesprawdzonymi firmami - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieW Polsce od kilku lat trwają działania związane z przebudową kotłów, instalacji grzewczych, ocieplania budynków, wymianą okien, drzwi, a także instalacji fotowoltaiki. Dotacjami zajmują się zarówno urzędy, jak i firmy prywatne. To na te drugie urząd Gminy Stoczek Łukowski radzi uważać i kontrolować, aby nie zostać oszukanym.
reklama

Informacja Urzędu Gminy Stoczek Łukowski z pozoru jest jedną z wielu dotyczących programu "Czyste Powietrze". Jednak problem okazuje się być spory, bo niestety zdarza się, że mieszkańcy, często podpisują umowy z niesprawdzonymi firmami. Wynikają przez to problemy techniczne, a niekiedy prawne. Dalsza część tekstu pod komunikatem.

W rozmowie z nami Wójt Gminy Stoczek Łukowski wyznaje, jakie są powody tych problemów.

- To nie pierwszy taki komunikat dla mieszkańców naszej gminy. Co chwila publikujemy ostrzeżenia, ponieważ chcemy zabezpieczyć naszych mieszkańców przed trudnymi sytuacjami. Mamy wiedzę i świadomość, że są w stanie podpisać niebezpieczne umowy, bo ich nie czytają, nie rozumieją - mówi Marek Czub.

reklama

Program "Czyste powietrze" skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, a dzięki dotacjom pomaga w wymianie nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy kocioł, modernizacji instalacji grzewczej, ociepleniu budynku, czy montażu instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych). Jest co robić, dlatego jak po grzyby po deszczu powstały firmy "specjalizujące się" w pomocy zdobycia dofinansowania i realizacji programu. Jak informuje CIRE (Centrum Informacji o Rynku Energii), przypadków oszustw "na czyste powietrze" było wiele, a pomysłowość nierzetelnych wykonawców rośnie. Na stronie CIRE czytamy: Jednym z głównych problemów jest montaż niedopasowanych lub niskiej jakości pomp ciepła importowanych z Chin. Niektóre firmy idą nawet krok dalej, nie tylko instalując niskiej jakości pompy ciepła, ale także nie realizując usług pomimo uzyskania finansowania z programu „Czyste Powietrze”. Oszustwa polegają na podpisywaniu umów z klientami, pobieraniu przedpłat lub prefinansowania z programu, a następnie znikaniu bez śladu, pozostawiając klientów z niewykonanymi instalacjami i stratami finansowymi.

reklama

- Chciałbym powiedzieć mieszkańcom, że w każdej gminie, w tym w naszej, jest odpowiedni pracownik, który przeszedł kompleksowe szkolenie w zakresie programu. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do rzetelności firmy, albo macie poczucie, że byłby w stanie nie wywiązywać się z umowy, nie czekajcie. Nie podpisujcie umów. Przyjdźcie do urzędu, gdzie dostaniecie wszystkie informacje, pomoc i bezpiecznie zrealizujecie program - mówi wójt.

Największym powodem do zastanowienia się i niepokoju stanowią wykonawcy, którzy proponują wykonanie prac dosłownie "z ulicy", pukając do drzwi, i powołują się na współpracę z gminą. Jak zapewnia wójt, urząd nie wskazuje konkretnych polecanych firm. Jeśli plakat firmy zawiera informację i logo/herb urzędu - sprawdź w urzędzie, czy rzeczywiście taka współpraca została nawiązana. Powoływanie się na współpracę z Urzędem Gminy często ma wywołać poczucie zaufania do nierzetelnego wykonawcy. 

reklama

- Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie na temat danej firmy publikowane w internecie. Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują usługę wyłącznie pod warunkiem przesłania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres, czy nie budzą Państwa wątpliwości. Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w programie „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz gminy (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 85% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl. Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama