Parafia planuje remont i konserwację kaplicy, która powstała jako cerkiew unicka, a dziś pełni funkcję kaplicy rzymskokatolickiej i jest wpisana do rejestru zabytków.
Co będzie remontowane?
Zakres planowanych prac obejmuje remont budynku i modernizację instalacji elektrycznej, min.
Remont i konserwacja budynku: uzupełnienie i wymiana obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, oczyszczenie i impregnacja więźby dachowej, wymiana elementów konstrukcyjnych sygnaturki i wieżyczki nad chórem, oczyszczenie z zabrudzeń i starych powłok ścian zewnętrznych oraz elementów dekoracyjnych, wymiana drzwi wejściowych i przedsionkowych, odtworzenie detali architektonicznych na elewacji frontowej (nad drzwiami i oknami), impregnacja i zabezpieczenie drewnianych elementów elewacji.
Modernizacja instalacji elektrycznej: przebudowa przyłącza energetycznego i układu pomiarowego (zgodnie z warunkami PGE), montaż przeciwpożarowego wyłącznika prądu, instalacja oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, wymiana instalacji gniazd, oświetlenia, nagłośnienia i obwodów 400V, modernizacja instalacji odgromowej.
Prace mają być przeprowadzone zgodnie z przygotowanym projektem budowlanym, dokumentacją i zaleceniami konserwatorskimi.
Dofinansowanie: Inwestycja jest współfinansowana z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – aż 98% kosztów pokryje dofinansowanie w ramach Polski Ład.
Do udziału w postępowaniu mogą zgłaszać się wykonawcy z doświadczeniem w pracach przy zabytkach – warunkiem jest m.in. realizacja podobnych robót o wartości co najmniej 200 tys. zł brutto w ciągu ostatnich 5 lat.
Historia kaplicy w Zakępiu:
Kaplica pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zakępiu powstała w latach 1988 – 1991 na bazie materiałów otrzymanych z rozebranego drewnianego kościoła w Łukowcach. Drewniany kościół w Łukowcach (wieś na terenie obecnej gminy Biała Podlaska) zbudowany został ok. 1693 r. przez Karola Stanisława Radziwiłła jako cerkiew unicka (dla wiernych obrządku grekokatolickiego), erygowany w 1695 r. W 1875 r. została przekształcona w cerkiew prawosławną. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1921 r. stała się kościołem parafialnym wyznania rzymskokatolickiego. W Łukowcach w latach 1985 – 1987 wybudowano nowy murowany kościół, tym samym stary drewniany kościółek stał się niepotrzebny dla małej parafii liczącej sobie ok. 750 osób. Staraniem ks. Jana Kurowskiego, ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Serokomli został przeniesiony do Zakępia.
Prace rozbiórkowe w Łukowcach rozpoczęto 16 marca 1988 r. Elementy rozebranego kościoła zostały przewiezione do Zakępia na przygotowaną działkę 11 maja tego samego roku. Dwa miesiące później (11 lipca) brygada cieśli przystąpiła do prac montażowych. Główne prace zostały wykonane w tym samym roku wraz z pokryciem kaplicy. Pierwsza msza św. w niewykończonej kaplicy została odprawiona przez wikariusza parafii Serokomla 29 czerwca 1989 r. Rok później 5 sierpnia 1990 r. mszę św. w nadal urządzanej kaplicy odprawił bp Wacław Skomorucha. Ołtarz główny zamontowano w lutym 1990 r., krzyże na wieżach w kwietniu, natomiast w maju zakończono szalowanie. Budowę zakończono wiosną 1991 r., po którym odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.