„Zasłużony dla Kultury Polskiej” to odznaczenia nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Odznaczenia otrzymały Agnieszka Szaniawska i Edyta Sak – wieloletnie pracownice muzeum oraz Elżbieta Sadło – twórczyni ludowa. Inicjatorem uhonorowania wyżej wymienionych osób był rzeźbiarz Mieczysław Gaja. I to podczas wernisażu jego prac odznaki zostały wręczone. Wniosek do ministra Piotra Glińskiego złożył dyrektor muzeum Mariusz Burdach, a wręczenia dokonał poseł Sławomir Skwarek w asyście wicestarosty łukowskiego Janusz Kozioła.
Odznaczone osoby:
AGNIESZKA SZANIAWSKA
Wieloletni pracownik Muzeum Regionalnego w Łukowie, w muzeum pracuje na stanowisku kustosza. Kurator wielu wystaw muzealnych. Organizator sesji popularnonaukowych propagujących historię naszego regionu. Autor licznych konkursów wiedzy i plastycznych o tematyce regionalnej. Pomysłodawca projektu muzealnego pt. „Opowiedz nam historię ...”, w ramach którego gromadzone są opowieści, legendy i wspomnienia mieszkańców Ziemi Łukowskiej. P. Agnieszka prowadzi prelekcje dla młodzieży i dorosłych pt. „Spacerem po dawnym Łukowie” oraz „11 listopada w Łukowie”. W latach 2006 - 2018 była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, obecnie pełni funkcję wiceprezesa. Od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej, propagując wśród dzieci i młodzieży kulturę ludową naszego regionu. Autor publikacji „Na Ludowo w Łukowie” wydanej z ramach realizacji zadania dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek zespołu redakcyjnego wielu wydawnictw związanych z Ziemią Łukowską m.in. Zeszytów Łukowskich, publikacji „Miejsca pamięci powstania styczniowego na Ziemi Łukowskiej”, publikacji „A to ludowe i polskie właśnie... Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa”, serii pocztówek pt. „Łuków w grafice Henryka Hryciuka”. Współautorka wydania mapy pt. „Powstanie styczniowe w powiecie łukowskim 1863 -2013”. Występowała w wielu programach telewizyjnych i audycjach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, propagujących historię i twórczość Ziemi Łukowskiej.
EDYTA SAK
Wieloletni pracownik Muzeum Regionalnego w Łukowie, w muzeum pracuje na stanowisku przewodnika muzealnego i kasjera. Od wielu lat prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych warsztaty ludowe z zakresu plastyki obrzędowej, mające na celu popularyzację i kontynuację tradycji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy na terenie Ziemi Łukowskiej oraz poza jej granicami, a także prowadzi warsztaty plastyczne na których wykonywane są ornamenty i kwiaty z bibuły. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział w Łukowie oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Bierze udział w przygotowywaniu wystaw stałych i czasowych. Zaangażowana w organizację wystaw plenerowych odbywających się na terenie powiatu łukowskiego i województwa lubelskiego.
ELŻBIETA SADŁO
Twórczyni ludowa w dziedzinie plastyki zdobniczej – kwiaty, figurki i zabawki choinkowe. Od 2014 roku członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział w Łukowie. Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje członkom Klubu Seniora w Klimkach, który powstał w ramach projektu „Teraz pora na seniora” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Była wiceprezes Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi na terenie miasta i powiatu łukowskiego. Brała udział w licznych konkursach, wystawach, plenerach, jarmarkach ludowych promując kulturę ludową naszego regionu. Prowadzi liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży kultywujące dawne tradycje tj. zdobienie pisanek metodą batikową, robienie zabawek i pająków ze słomy. I jeszcze jeden fakt w 2020 r. zdobyła tytuł Kobiety Roku Gminy Łuków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.