Reklama

Reklama

Centrum dla osób z autyzmem nabiera rozpędu. Otwarto kolejne dwa budynki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: McM

Centrum dla osób z autyzmem nabiera rozpędu. Otwarto kolejne dwa budynki - Zdjęcie główne

foto McM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Oficjalnie oddano do użytku dwa kolejne budynki Centrum Pomocy dla Osób z Autyzmem. - Budzi się we mnie poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przyszłość mojego syna i innych osób z autyzmem - mówi prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.

Reklama

To kolejny etap inwestycji Centrum Pomocy dla Osób z Autyzmem. Dwa nowe budynki powstały w ramach projektu transgranicznego realizowanego z partnerem na Białorusi. W pierwszym, na parterze, mieści się szkoła przysposabiająca do pracy. Na piętrze w przyszłym roku uruchomiony zostanie środowiskowy dom dla osób z autyzmem. Drugi budynek to dom pobytu stałego. Budowa trwała dwa lata.
Poczucie bezpieczeństwa
Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat, czuje przede wszystkim dumę, szczęście i satysfakcję.
 
- Myślę, że budzi się we mnie poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przyszłość mojego syna i innych osób z autyzmem. Jest dużo szczęścia, ale też z tyłu głowy są obawy. Ciągle brakuje nam systemowych rozwiązań dotyczących finansowania rehabilitacji dorosłych osób z autyzmem - mówi prezes
 

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

 
Pod opieką stowarzyszenia jest dziś blisko 300 osób. Są to dzieci, młodzież oraz dorosłe osoby z autyzmem.
To nie koniec inwestycji
 
- Przed nami budowa ostatniego gmachu, gdzie będzie się mieścić szkoła podstawowa. Budynek przy ul. Warszawskiej jest w bardzo kiepskim stanie, trzyma się siłą woli. Są potrzeby, bo dzieci przybywa. Mamy ambicje, żeby wszystkie placówki przenieść do centrum. Nie kończy to listy potrzeb. Mamy pomysły, ważne, żeby starczyło nam sił. W tej sferze jest wiele do zrobienia - tłumaczy Chwałek.
 
Rodzice z dziećmi z autyzmem przyjeżdżają z całej Polski, a dzięki współpracy z sąsiadami zza Buga, przyjeżdżają również Białorusini.
 
- Mamy już pierwszego przedszkolaka z Białorusi, stajemy się placówką międzynarodową - podsumowuje prezes.
 
Odnaleźć się na rynku pracy
 
Budynek, w którym mieści się szkoła przysposabiająca do pracy, jest przeznaczony dla osób dorosłych, które skończyły SP i mogą się dalej uczyć. Mogą tam przebywać do 24. roku życia.
 
- Prawdopodobnie niewiele z tych osób trafi na rynek pracy. Ale przygotowujemy ich do wykonywania prostych zawodów, bo być może będą mogli się odnaleźć w przyszłości na rynku - mówi Anna Żytkowska, wicedyrektor Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.
 
Wspólny Świat na początku działalności zajmował się dziećmi w wieku przedszkolnym.
 
- Dzieci urosły. Potrzebne były możliwości dalszego kształcenia. Rozpoczęły się budowy, szukanie pieniędzy. Warunki wcześniej były diametralnie inne, niż teraz. Mam wrażenie, że to obiekt na miarę światową, jesteśmy z niego dumni - dodaje Żytkowska.
 
W tej chwili szkoła zajmuje parter i piwnice. Są pracownie - ceramiczne, artystyczne, ogrodnicze oraz kulinarna. Jest też komputerowa. W podpiwniczeniu znajduje się sala do regeneracji sensorycznej, siłownia i sala relaksu.
 
Rodzice zachwyceni
 
Monika Sobieska-Piętka wraz w mężem i córeczką sprowadzili się do Białej Podlaskiej osiem lat temu.
 
- Córka zaczęła uczęszczać do stowarzyszenia w trzeciej klasie podstawówki. Obecnie wszystko idzie w dobrym kierunku. Myślę, że terapia przynosi efekty, bo córka uczy się samodzielności - mówi mama dziewczynki
 
Niedawno miasto sprzedało stowarzyszeniu z bonifikatą w wysokości 99 proc. działkę o powierzchni 0,0845 ha przy ul. Powstańców. Dzięki temu powstanie zaplecze rekreacyjno- sportowe dla podopiecznych. W maju 2019 roku otwarto pierwszy budynek centrum. Chodzi o przedszkole oraz ośrodek terapii i diagnostyki. Budowa kosztowała 7 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z unijnych funduszy, a 3 mln zł stowarzyszenie wniosło jako wkład własny.
 
 
 
 

Artykuł pochodzi z portalu biala.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy