reklama
reklama

Uroczyste obchody 84. Rocznicy Mordu w Józefowie Dużym. 14 kwietnia- rekonstrukcja wydarzeń

Opublikowano:
Autor:

Uroczyste obchody 84. Rocznicy Mordu w Józefowie Dużym. 14 kwietnia- rekonstrukcja wydarzeń - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez GMINA SEROKOMLA Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Józefów Duży, Lokalna Grupa Działania Razem ku Lepszej Przyszłości, Starostwo Powiatowe w Łukowie, Gmina Serokomla zapraszają na uroczyste obchody 84 rocznicy Mordu w Józefowie Dużym..
reklama

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wójt Gminy Serokomla i Starosta Łukowski.
      W sobotę 13 kwietnia o godzinie 17:00 w Zespole Szkół w Serokomli zaplanowano „Spotkanie z historią”, a  w niedzielę 14 kwietnia na terenie przy pomniku w Józefowie Dużym o godzinie 14:00 zostanie odprawiona msza św. polowa; o godzinie 15:00 nastąpi przywitanie gości i przemowy; natomiast o godzinie 15:30 rozpocznie się rekonstrukcja wydarzeń z 14 kwietnia 1940 roku.
       Przygotowania do tej uroczystości trały od dłuższego czasu. 
      "Wieści z Małego Mazowsza" na czele z pomysłodawcą Panem Ryszardem Biesakiem postanowiły zorganizować rekonstrukcję wydarzeń z 13 i 14 kwietnia 1940 roku w Józefowie Dużym. Zamierzeniem jest, aby odtworzyć je jak najbardziej realnie. Poszukiwano AKTORÓW, w szczególności młodzieży, dla której będzie to żywa lekcja historii oraz REKWIZYTÓW z okresu międzywojennego i II wojny światowej, w tym strojów męskich i kobiecych.
             Teraz zostało kilka dni do wydarzenia, które zapowiada się bardzo ciekawie. 

 

 

 

84. Rocznica Mordu w Józefowie Dużym – co tam się stało?
     14 kwietnia 1940 r. Niemcy w bestaliaskim akcie odwetu zamordowali w Józefowie Dużym 217 osób w tym 39 mieszkańców Zakępia.  .
     W nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 r. grupa pospolitych bandytów w celach rabunkowych napadła na jedną z niemieckich rodzin mordując osadnika Adolfa Kastnera wraz z rodziną. Koloniści zawiadomili natychmiast o zdarzeniu władze niemieckie.
         14 kwietnia do Józefowa przybyły uzbrojone oddziały żandarmerii, SS i gestapo. Dowództwo nad wszystkimi zebranymi oddziałami objął zastępca głównego komendanta gestapo obersturmbannfuhrer Albrecht von Alvensleben. Mimo iż mord nie miał charakteru politycznego, dowództwo niemieckie postanowiło zastosować na okolicznych mieszkańcach zasadę odpowiedzialności zbiorowej, obarczając winą wszystkich Polaków.
Zorganizowani w kilkuosobowe grupy żandarmi i gestapo zwozili i spędzali mieszkańców okolicznych wsi. Pojmanych gromadzono na polu w pobliżu zabudowań zamordowanych Kastnerów. Jednocześnie niemieccy koloniści zaczęli rabować i podpalać opuszczone przez Polaków gospodarstwa.
Późnym popołudniem na rozkaz jednego z oficerów puszczono wolno kobiety oraz dzieci do lat 14. Pozostałych ustawiono w kolumnie po 10 osób. Po zmroku Niemcy ustawili karabiny maszynowe oraz reflektory i rozpoczęli trwającą do świtu egzekucję. Zamordowano 217 osób, kilkudziesięciu udało się uciec. Zwłoki ofiar wrzucono do wcześniej wykopanego rowu. Zbiorową mogiłę i plac egzekucji w celu zatarcia śladów zabronowano końmi.
W 1956 r. ciała pomordowanych ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Serokomli, gdzie spoczęły w 16 mogiłach zbiorowych. W miejscu kaźni w Józefowie Dużym stoją dziś krzyż i pomnik przedstawiający postać kobiety bolejącej, upamiętniające tragiczne wydarzenia.
Źródło: https://prawy.pl/2900-zbrodnia-w-jozefowie-duzym/

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama