Porozumienie o współpracy sygnowali: Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach kpt. Zbigniew Śpiewak i Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz. Obie instytucje będą współdziałały w zakresie prowadzenia oddziaływań resocjalizacyjncyh wobec skazanych.
Wspólne dzialania zostaną ukierunkowane na kształtowanie wśród osób pozbawionych wolności społecznie pożądanych postaw, a tym samym będą sprzyjały ich skutecznej readaptacji. Adresatem wspólnych przedsięwzięć będą m.in. osoby uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz nadużywające tych substancji, więźniowie wykazujący skłonność do postaw nacechowanych agresją, seniorzy, osadzeni z niepełnosprawnościami, bezdomni i zagrożeni bezdomnością, skazani na długoterminowe kary pozbawienia wolności czy wymagający wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej.
Zaplanowano, że współdziałanie będzie dotyczyło m.in. prowadzenia na terenie zakładu karnego oddziaływań terapeutycznych z zakresu profilaktyki uzależnień i programów resocjalizacji, organizowania inicjatyw kulturalno-oświatowych, prelekcji, warsztatów dla ojców czy poradnictwa prawnego. Ponadto obustronna współpraca przewiduje wykonywanie przez skazanych prac społecznie użytecznych i porządkowych na terenach pozostających w dyspozycji Urzędu Miasta Siedlce.
Podpisane porozumienie stwarza nowe możliwości prowadzenia oddziaływań resocjalizacyjnych, które będą sprzyjały zaktywizowaniu więźniów, budowaniu w skazanych poczucia własnej wartości. Wspólne przedsięwzięcia będą stanowiły ważny element realizowanego procesu resocjalizacji osób pozbawionych wolności w siedleckiej jednostce penitencjarnej. Wykonywanie przez skazanych prac społecznie użytecznych pozwoli konstruktywnie zagospodarować ich czas wolny i kształtować w nich nawyk permanentnej pracy. Osadzeni będą mogli przekonać się, że podejmowany przez nich wysiłek spotyka się z akceptacją ze strony społeczeństwa. Z kolei inicjatywy kulturalno-oświatowe dzięki temu, że wzmacniają więzi społeczne, sprzyjają kształtowaniu motywacji do konstruktywnego rozwoju, pełnią istotną rolę w procesie reintegracji społecznej osób pozbawionych wolności zwiększając szanse skazanych na właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie po odbyciu kary pozbawienia wolności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.