Na zaproszenie wicedyrektora Krzysztofa Chaberskiego do siedleckiego muzeum zawitali Piotr Marciniak i Wojciech Cianciara - przedstawiciele Stowarzyszenia Retro Ligi - ligi niezwykłych dżentelmenów.
Podczas spotkania prelegenci wyjaśnili czym jest i jak działa Retro Liga. Jest ona stowarzyszeniem o charakterze sportowo-historycznym, obejmującym zespoły piłkarskie odtwarzające dawne polskie kluby sportowe działające w II RP i nieistniejące po 1939r. Obecnie w jej rozgrywkach występuje 8 drużyn m.in. Lechia Lwów z Dzierżoniowa, WKS 10. Pułk Piechoty z Łowicza, WKS 37. Pułk Piechoty z Kutna, TS Victoria Sosnowiec. W każdym sezonie rozgrywanych jest 7 spotkań. Mecze odbywają są jak przed II wojną światową przy akompaniamencie orkiestry dętej. Zawodnicy występują w retro strojach i według obowiązujących wówczas przepisów.
CZYTAJ WIĘCEJ Rafał Trzaskowski zawitał do Siedlec
Przybyłym gościom podobała się barwna narracja Piotra Marciniaka. Przeniósł on wszystkich w ciekawy świat polskiego futbolu międzywojennego. Można było poznać wiele intersujących faktów m.in. za przewinienia nie przyznawano żółtych ani czerwonych kartek, numery na polskich koszulkach pojawiły się dopiero w 1938 r. podczas meczu Irlandia- Polska. Sporym zaskoczeniem była informacja, że piłkarze w międzywojniu za grę w piłkę nie otrzymywali wynagrodzenia.
Wydarzenie było, również ciekawym doświadczeniem. Zaprezentowano retro stroje piłkarskie, które każdy mógł wziąć do ręki i porównać z tymi w jakich obecnie grają piłkarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.