Reklama

Reklama

O Żołnierzach Wyklętych w siedleckim Muzeum Regionalnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne

O Żołnierzach Wyklętych w siedleckim Muzeum Regionalnym - Zdjęcie główne

Wykład będzie wzbogacony fotografiami i materiałem filmowym | foto Muzeum Regionalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec 1 marca o 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się wykład profesora Dariusza Magiera.

Reklama

Temat prelekcji to ,,Żołnierze Wyklęci jako problem badawczy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Rozpoznaj sprawcę przestępstwa w Siedlcach

„Żołnierze Wyklęci” to wielowymiarowy konstrukt myślowy. Najważniejszym, uzasadniającym święto narodowe obchodzone po raz pierwszy w 2011 r., jest wymiar symboliczny funkcjonujący w wymiarze polityki historycznej Rzeczypospolitej. Oto najwierniejsi synowie Ojczyzny, w swoim czasie opluwani i wyklinani, stają się bohaterami – wzorem dla kształtowania nowych pokoleń. Taka jest rola symboli.

Innym wymiarem jest sfera badań naukowych nad fenomenem Żołnierzy Wyklętych. Niezwykle istotna z uwagi na systemową próbę zafałszowania ich roli, jeśli nie całkowitego wymazania z kart historii. Z uwagi na uwarunkowania polityczne prace te mgły zostać podjęte szerzej dopiero w XXI w., co dodatkowo utrudnia zadanie. Jak badać historię Żołnierzy Wyklętych? Jakie stosować metody poznawcze z arsenału, którym dysponuje historia? Gdzie szukać źródeł, jak je wykorzystywać i jak poddawać je krytyce naukowej? Wreszcie jak prezentować wyniki badań? Oto główne zagadnienia, którym poświęcone zostanie spotkanie.

Wykład będzie wzbogacony fotografiami i materiałem filmowym prezentującymi „Żołnierzy Wyklętych”. Wstęp 2 zł od osoby.

Dariusz Magier - dr hab. nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (absolwent UMCS w Lublinie). Profesor UPH w Siedlcach, dyrektor Instytutu Historii. Kustosz w Archiwum Państwowym w Siedlcach. Zainteresowania naukowe koncentruje na archiwistyce, kancelarii XX w., biurokracji komunistycznej i dziejach najnowszych Podlasia. Autor wielu artykułów naukowych oraz monografii, z których najnowsze to „Siedlecka kontrrewolucja oczami komunistów” (Siedlce 2021) oraz „O sens w archiwistyce” (Lublin 2022). Pomysłodawca i organizator cyklu konferencji „Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze”, którego 4. edycja odbędzie się w bieżącym roku.

Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy