reklama
reklama

O Żołnierzach Wyklętych w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyło się spotkanie z prof. Dariuszem Magierem pt. „Żołnierze Wyklęci” jako problem badawczy.
reklama

Po przywitaniu zebranych gości dyrektor Sławomir Kordaczuk zaprezentował sylwetkę prelegenta. Następnie prof. Dariusz Magier przedstawił wykład ukazujący „Żołnierzy Wyklętych” jako problem badawczy. Podczas wystąpienia naukowiec zwrócił między innymi uwagę na szczupłość obiektywnych źródeł historycznych dotyczących żołnierzy antykomunistycznego ruchu partyzanckiego. Osoby zajmujące się tą tematyką są zdane na materiały śledcze UB i wspomnienia żołnierzy i osób represjonowanych. 

reklama

Później odbyła się emisja filmu dokumentalnego prezentującego siedzibę aresztu śledczego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim. Widok cel więziennych z napisami wyrytymi na ścianach przez cierpiących ludzi wywarł wrażenie na oglądających.
Wydarzenie miało formułę półotwartą. Po projekcji filmu wywiązała się intersująca dyskusja, której moderatorem był wicedyrektor Krzysztof Chaberski. Prof. Dariusz Magier odpowiadał na liczne pytania przybyłych gości. Dotyczyły one m.in. działalności Brygady Świętokrzyskiej NSZ, finasowaniu oddziałów partyzanckich i życiu codziennym w konspiracji. Spotkanie było udane a uczestnicy wyszli z muzeum z uczuciem niedosytu.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama