Reklama

Reklama

Nowy patron Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne

Nowy patron Muzeum Regionalnego w Siedlcach - Zdjęcie główne

Jedna z najstarszych ulic w mieście obecnie nosi jego imię | foto Muzeum Regionalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec Po latach nazwa placówki ulegnie niewielkiej, ale bardzo ważnej zmianie.

Reklama

- Wracamy do tradycji - poinformował na Facebooku Krzysztof Chaberski, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach - po wielu latach ponownie nasza placówka będzie nosiła nazwę Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie powinien wsiadać za kółko...

W 1928 r. Rada Miejska Siedlce podjęła uchwałę dotyczącą utworzenia Muzeum Ziemi Podlaskiej im. Mieczysława Asłanowicza.
Po wojnie muzeum funkcjonowało kolejno pod trzema nazwami: Muzeum Ziemi Podlaskiej do 1965 roku, Muzeum Okręgowe w latach 1975-1999, a od 2000 roku jako Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Mieczysław Asłanowicz to przede wszystkim nauczyciel i pedagog siedleckich szkół średnich. Bardzo często udzielał wsparcia materialnego najuboższym uczniom. Otaczał również opieką początkujących nauczycieli, którzy zarabiali niewiele i często potrzebowali pomocy.

Miał wielu  przyjaciół i zwolenników, ale miał też przeciwników z powodów swoich  poglądów, którzy organizowali na niego nagonki w pra­sie. Prawdopodobnie z tego powodu podupadł na zdrowiu. 

Zmarł przeżywszy zaledwie 44 lata, a na pogrzebie żegnało go kilka tysięcy ludzi.

Mieczysław Asłanowicz zyskał wielki autorytet wśród mieszkańców Siedlec. Jedna z najstarszych ulic w mieście, ulica Prospektowa, obecnie nosi  jego imię.

Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy