reklama
reklama

Czarne punkty wodne w regionie siedleckim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mazovia.pl

Czarne punkty wodne w regionie siedleckim - Zdjęcie główne

Konferencja nad siedleckim zalewem | foto mazovia.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecPiękna słoneczna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. W trakcie relaksie i odpoczynku należy pamiętać o bezpieczeństwie, o czym przekonują władze Mazowsza.
reklama

Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazują je policja i mazowieckie jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy są najbliżej akwenów, znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki tej współpracy powstaje wykaz czarnych punktów wodnych na Mazowszu. Mają one informować, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o siedem, a w regionie siedleckim – o jeden. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć i ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.

Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zwraca uwagę na najczęstsze przyczyny utonięć. – Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody, często lekceważymy podstawowe zasady bezpieczeństwa. A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu są najczęstszą przyczyną dramatów nad wodą. Pamiętajmy, nie warto ryzykować zdrowia i życia dla chwili przyjemności. Wybierajmy bezpieczne, strzeżone kąpieliska.

reklama

Aktualnie na Mazowszu znajduje się 116 miejsc oznaczonych jako czarne punkty wodne. Najwięcej niebezpiecznych miejsc w ubiegłym roku było w podregionie ostrołęckim – 24 czarne punkty, jednak po aktualizacji ich liczba zmniejszyła się do 21. Obecnie najwięcej czarnych punktów znajduje się w subregionie ciechanowskim i w Warszawie (po 23). W dalszej kolejności są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub. r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub. r.), warszawski wschodni (3).

– Jak co roku w sezonie wakacyjnym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, również tych nieoznaczonych. Prowadzimy także ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną na temat bezpieczeństwa nad wodą, w trakcie której policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Odbywają się m.in. spotkania profilaktyczne, prelekcje i warsztaty – podkreśla mł. insp. Dariusz Dudek, zastępca komendanta miejskiego policji w Siedlcach.

reklama

W regionie siedleckim w ubiegłym roku było 15 czarnych punktów wodnych, w tym jest 14 takich miejsc:

w powiecie garwolińskim:

  • żwirownia, Sławiny (gm. Garwolin);
  • rzeka Wisła, Ostrów (gm. Maciejowice);
  • zalew, Morskie Oko (gm. Wilga);
  • stawy, Godzisz (gm. Sobolew);
w powiecie łosickim:

  • rzeka Bug, Mężenin (gm. Platerów);
  • rzeka Bug, Mierzwice Stare (gm. Sarnaki);
  • rzeka Bug, Serpelice (gm. Sarnaki); 
w powiecie siedleckim:

  • rzeka Bug, Bużyska (gm. Korczew);
  • rzeka Bug, Mogielnica (gm. Korczew);
  • rzeka Liwiec, Kapuściaki (gm. Mokobrody);
  • naturalne rozlewisko, tzw. moczydła, Soćki (gm. Wodynie); 
w powiecie węgrowskim:

reklama

  • rzeka Bug, Szumin (gm. Łochów);
  • rzeka Bug, Wywłóka (gm. Łochów);
  • rzeka Bug, Wilczogęby (gm. Sadowne). 
Zlikwidowany został czarny punkt w powiecie garwolińskim w gminie Maciejowice na jeziorze Oblin w miejscowości Oblin.

Ratownictwo wodne ze wsparciem samorządu województwa

Samorząd województwa mazowieckiego poza działaniami edukacyjnymi i prowadzeniem akcji oznakowania najniebezpieczniejszych kąpielisk w naszym regionie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, realizując otwarty konkurs „Ratownictwo i ochrona ludności”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wsparcie trafi do 13 organizacji (WOPR-y i jedna jednostka OSP z Nowego Dworu Mazowieckiego), które łącznie otrzymały wsparcie w wysokości ponad 1,4 mln zł.

reklama

Od 2016 r. samorząd województwa mazowieckiego dofinansował mazowieckie WOPR-y kwotą blisko 4,9 mln zł. To pieniądze na m.in. zakup nowego sprzętu ratowniczego, sprzętu łączności radiowej i telefonicznej, paliwa, środków transportu lądowego i wodnego oraz pokrycie kosztów szkoleń i utrzymania sprzętu ratowniczego w gotowości.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama