reklama
reklama

Areszt za niezapłaconą grzywnę. Jak i kiedy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: web

Areszt za niezapłaconą grzywnę. Jak i kiedy? - Zdjęcie główne

Niezapłacona grzywna skutkuje zamianą na karę aresztu | foto web

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecNie przyjąłeś mandatu karnego lub nie zapłaciłeś grzywny i myślisz, że przejdzie ci to płazem? Nic bardziej mylnego. Niezapłacona grzywna skutkuje zamianą na karę aresztu od kilku dni do nawet 6 miesięcy w tej samej sprawie.
reklama

Ile dni aresztu za jaką kwotę grzywny? Tego dowiesz się poniżej.

CZYTAJ WIĘCEJ: W siedleckim Zakładzie Karnym o tendencjach na rynku pracy

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego Policja kieruje wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego. Sąd orzeka czy dana osoba jest winna lub niewinna. W przypadku stwierdzonej winy w sprawach mniejszej wagi orzekana jest grzywna, orzekając jednocześnie - na wypadek niezapłacenia - zamianę grzywny na areszt, licząc jeden dzień aresztu od 50zł do 1500zł grzywny. Ogólny czas trwania aresztu nie może w tej samej sprawie przekroczyć 6 miesięcy. Taki wyrok jest przesyłany do osoby skazanej.

Jest w nim zapis o wysokości grzywny, numerze konta oraz terminie zapłaty po uprawomocnieniu się wyroku. Jeżeli osoba bagatelizuje otrzymane pismo i nie płaci kary grzywny, sprawa ponownie wraca do sądu, gdzie kara pieniężna jest zamieniana na karę aresztu. Zamieniając grzywnę na zastępczą karę pozbawienia wolności sąd przyjmuje, że jeden dzień pozbawienia wolności równa się dwie stawki dzienne grzywny. Jeśli zatem do zapłacenia jest 100 stawek dziennych grzywny po 20 zł każda, to sąd wymierzy 50 dni kary zastępczej. Jeżeli osoba nie stawia się w areszcie i w dalszym ciągu nie płaci orzeczonej grzywny wówczas sąd wydaje Polecenie zatrzymania i doprowadzenia wraz z zarządzeniem o wszczęciu poszukiwań ogólnokrajowych i przesyła je do Policji.

Zgodnie z ustawą o Policji wykonywane są polecenia sądu i prokuratury. Mundurowi mają miesiąc czasu na zatrzymanie i doprowadzenie takiej osoby do aresztu, w innym przypadku sąd może wydać za taką osobą list gończy, który można opublikować na stronach internetowych, w prasie i mediach.

Jeżeli kara grzywny jest wymierzona obok kary więzienia, w przypadku jej nie zapłacenia może zostać zamieniona na więzienie, przyjmując dzień aresztu lub dzień więzienia za równoważnik grzywny od 20 złotych do 150 złotych.


A co jeśli dojdzie do zatrzymania celem doprowadzenia do aresztu?
Od zastępczej kary pozbawienia wolności można się uchronić wpłacając grzywnę w orzeczonej kwocie, na numer konta sądu wydającego wyrok i okazaniu policjantom dowodu wpłaty. W każdym nakazie doprowadzenia jest zapis, że Policja wstrzymuje się i odstępuje od zatrzymania i doprowadzenia w przypadku okazania dowodu wpłaty grzywny na konto sądu wskazanego w nakazie.

Ważne!
Każda osoba, na którą sąd wydaje Polecenie zatrzymania i doprowadzenia wraz z zarządzeniem o wszczęciu poszukiwań ogólnokrajowych jest rejestrowana w policyjnym systemie jako osoba poszukiwana i podczas jakiejkolwiek kontroli policji, straży granicznej lub na lotnisku podczas odprawy celnej zostaje zatrzymana i doprowadzona do aresztu. Każda osoba ma wpływ na swój los. Sam decydujesz co wybierasz!
Zatrzymania za niezapłaconą grzywnę to nie policyjny kaprys, tylko polecenia sądu, które
zgodnie z Ustawą o Policji policjanci realizują.

reklama

INFORMUJEMY:
Kara grzywny jest skierowana do ukaranego! Zgodnie z art. 57 kodeksu wykroczeń organizowanie zbiórek na ten cel lub płacenie grzywny za kogoś (spoza osób nam najbliższych) jest wykroczeniem i podlega karze aresztu lub grzywny.

Autor: podkom. Ewelina Radomyska

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama