Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: ZUS pomoże uchodźcom z Ukrainy. Będą specjalne dyżury

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Województwo lubelskie: ZUS pomoże uchodźcom z Ukrainy. Będą specjalne dyżury - Zdjęcie główne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Zana | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać przez internet wnioski o świadczenie 500+. Poza tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalne dyżury.

Reklama

Obywatele Ukrainy, którzy w związku z wojną przybyli do Polski po 23 lutego i przebywają w Polsce z dziećmi, mają prawo do świadczeń rodzinnych z ZUS. Zakład udostępni im wniosek o 500+. To świadczenie będzie przysługiwało największej grupie uchodźców. Należy się rodzicom i opiekunom tymczasowym na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia pod warunkiem, że mieszka ono z opiekunem w Polsce.

- Wniosek o comiesięczne świadczenie wychowawcze 500+ (wniosek SW-U) będzie można złożyć przez internet od soboty, 26 marca. Będzie w języku ukraińskim. Do jego wypełnienia są potrzebne: specjalne identyfikatory PESEL opiekuna i dzieci, numer rachunku bankowego w Polsce, polski numer telefonu oraz adres e-mail. Opiekun tymczasowy dziecka do wniosku powinien dołączyć orzeczenie polskiego sądu, które ustanawia taką opiekę - wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Wniosek będzie można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Bezpłatne konto w portalu można zarejestrować samodzielnie przy użyciu profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej albo założyć je w trakcie wizyty w ZUS.

Dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do swoich placówek obywateli Ukrainy, którzy potrzebują pomocy z rejestracją konta na PUE lub złożeniem wniosku o 500+. W weekend jednostki terenowe Zakładu będą otwarte dla uchodźców w godzinach 9.00-15.00. Dyżury odbędą się: w sobotę i niedzielę (26-27 marca) w ZUS w: Lublinie, Białej Podlaskiej, Lubartowie, Puławach, Biłgoraju (ul. Kościuszki 103), Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Krasnymstawie; w sobotę (26 marca) w ZUS w: Chełmie, Włodawie, Łukowie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Łęcznej, Opolu Lubelskim i Rykach; w niedzielę (27 marca) w ZUS w: Janowie Lubelskim i Międzyrzecu Podlaskim.

Uchodźcy mogą uzyskać wsparcie ZUS również w każdy dzień roboczy w godzinach pracy sal obsługi klientów. Oprócz tego, na pytania uchodźców odpowiada też infolinia w języku ukraińskim i polskim pod numerem telefonu 22 444 02 55. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. Do konsultantów można też pisać mailowo na adres UA@zus.pl. Szczegółowe informacje o świadczeniach rodzinnych i składaniu wniosków są w języku ukraińskim na www.zus.pl.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy