Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Wyliczanie czerwcowych emerytur ma być korzystniejsze. ZUS wprowadza zmiany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Wyliczanie czerwcowych emerytur ma być korzystniejsze. ZUS wprowadza zmiany - Zdjęcie główne

Wyliczanie czerwcowych emerytur ma być korzystniejsze. ZUS wprowadza zmiany | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Niedługo wejdą w życie przepisy, które zmienią zasady wyliczania czerwcowych emerytur. W związku z tym przejście na emeryturę w czerwcu ma już nie wiązać się z ryzykiem niższego świadczenia. Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków o przeliczenia

Reklama

Do wyliczenia czerwcowych świadczeń ZUS będzie stosował dodatkowe waloryzacje kwartalne składek, które wcześniej do takich emerytur nie przysługiwały. Dlatego w przyszłości ubezpieczeni będą mogli bez obaw składać wnioski o emeryturę w czerwcu. Nowe przepisy wejdą w życie 18 września.

- Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam przeliczy świadczenia przyznane w czerwcu tego roku z uwzględnieniem ustawowych zmian. Nie trzeba składać w tym celu żadnych wniosków. ZUS zrealizuje tę operację w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do wyliczenia czerwcowych świadczeń ZUS będzie stosował takie zasady, jak dla świadczeń majowych, o ile będą one korzystniejsze dla ubezpieczonego. Chodzi o sposób waloryzacji składek emerytalnych. Składki czerwcowych emerytów będą podlegały waloryzacji rocznej i kwartalnej (jak w maju), a nie tylko rocznej. Z szacunków ZUS wynika, że emeryci zyskają na tej zmianie średnio o około 5 proc. wyższe świadczenia.

CZYTAJ TAKŻE: 

W poprzednich latach pracownicy ZUS doradzali klientom, żeby czekali z wnioskami o emerytury na lipiec, bo wtedy odbywa się korzystna waloryzacja składek.

- Nasze działania przynosiły efekty, ponieważ decyzję o przechodzeniu na emeryturę przekładało na później kilkanaście tysięcy osób rocznie. W latach 2018-2019 liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu przyznanych w danym roku emerytur - podsumowuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Majowe zasady waloryzacji składek miały już zastosowanie do czerwcowych emerytur przyznanych w 2020 roku. Wtedy jednak była to zmiana jednorazowa, wynikająca z tarczy antykryzysowej. Żeby wprowadzić ją na stałe, potrzebna była nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy