Reklama

Reklama

W 90 minut z Lublina do Rzeszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W 90 minut z Lublina do Rzeszowa - Zdjęcie główne

Droga S19

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Jeszcze w maju kierowcy otrzymają prezent, na który czekali trzy długie lata - drogowcy oddadzą do użytku ostatni element trasy S19 Lublin – Rzeszów, czyli odcinek między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem.

Reklama

Cofnijmy się o niemal cztery lata. Pierwsze prace przy budowie drogi S19 w woj. lubelskim rozpoczęły się w drugiej połowie 2019 roku. Budowa została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości ok. 75 km.

Jako pierwszy, w czerwcu 2021 r., został oddany ok. 8-kilometrowy odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. W grudniu nadeszła kolej na cztery kolejne fragmenty Via Carpatii w woj. lubelskim, a w maju planowane jest otwarcie ostatniego odcinka S19 między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem.

Przypomnijmy, że kierowcy już cieszą się S19 na całym odcinku od granicy z woj. lubelskim do samego centrum Rzeszowa.

Niedrzwica Duża-Kraśnik

– Odcinek między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem liczy ok. 20 km. Jest najdłuższy na lubelskim przebiegu S19. Wybudowanych zostało m.in. 17 obiektów inżynierskich, w tym 12 wiaduktów, dwa przejścia dla dużych zwierząt, most i dwie kładki. Kierowcy skorzystają z tego odcinka niebawem. Wykonawca złożył już wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zezwolenie na użytkowanie. Po uzyskaniu pozwolenia trasa zostanie udostępniona kierowcom – mówi Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

– Po ukończeniu wszystkich prac podróż z Lublina do Rzeszowa skróci się do ok. półtorej godziny. Dzięki temu Lublin zyska nie tylko szybkie połączenie z Rzeszowem, ale również z Krakowem – dodaje.

Lublin - Niedrzwica Duża

Budowa S19 w Lubelskiem była olbrzymim wyzwaniem technologicznym i logistycznym. Pierwszy odcinek liczy ok. 12 km i jadąc z Lublina w kierunku Kraśnika, rozpoczyna się za węzłem Lublin Węglin. Początkowo przebiega po śladzie dotychczasowej drogi krajowej nr 19, w pobliżu Strzeszkowic Dużych kieruje się na wschód, omijając Niedrzwicę Dużą. Kończy się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 834 (ul. Bychawska). 

Wykonawca wybudował cztery mosty, 10 wiaduktów i kładkę.

Obwodnica Kraśnika

Odcinek ma długość ok. 10 km. Obwodnica zaczyna się w miejscowości Lasy, gdzie powstał węzeł Kraśnik Północ, i omija miasto po wschodniej stronie.

W miejscowości Słodków łączy się z kolejnym odcinkiem Via Carpatii. Powstały tu dwa mosty i 10 wiaduktów oraz dwa węzły drogowe (Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe, gdzie wybudowane zostało także połączenie drogą krajową nr 74). 

Kraśnik - Janów Lubelski

To jeden z najdłuższych, poza odcinkiem Niedrzwica Duża - Kraśnik, fragmentów budowanej S19 w woj. lubelskim. Liczy ok. 18 km i rozpoczyna się przed kompleksem leśnym w pobliżu Szastarki. Omija m.in. Polichnę oraz Modliborzyce i kończy się za wiaduktem w okolicach Janówka.

Wybudowano: most, 14 wiaduktów i sześć przejść dla zwierząt oraz  dwa węzły drogowe (węzeł Szastarka i w. Modliborzyce). 

Obwodnica Janowa Lubelskiego

Odcinek liczy ok. 6,5 km. Rozpoczyna się w miejscowości Kopce. Trasa omija Janów Lubelski po zachodniej stronie i kończy się w okolicach miejscowości Jonaki. 

Drogowcy wybudowali  cztery wiadukty i jeden most oraz dwa węzły drogowe (Janów Lubelski Północ i Janów Lubelski Południe), pięć przejść dla zwierząt oraz osiem przepustów.

Inwestycja za 2,5 miliarda

Łączny koszt budowy sześciu odcinków S19 w woj. lubelskim od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie (wraz z pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem) to ok. 2,5 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł to dofinansowanie z UE. Drogowcy zostawili rezerwę na trzeci pas w każdym kierunku.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy