Reklama

Reklama

Samorządy z powiatu lubelskiego dostaną pieniądze na drogi. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 269 mln zł dostaną samorządy z województwa lubelskiego, które zostały wybrane do dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pieniądze mają być wykorzystane na budowy, rozbudowy i przebudowy ulic gminnych i powiatowych.

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania w ramach tegorocznego naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna wartość środków przeznaczonych na dotacje do budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych w 2022 roku wynosi 2,73 mld zł.

- Wsparcie rządowe uzyska 2 328 zadań, w tym 630 powiatowych i 1 698 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,8 tys. km dróg: 1,95 tys. km powiatowych i 1,85 tys. km gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 1 516 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 213 mln zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł - czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Limit na dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy województwa lubelskiego wyniesie 269,6 mln zł: 165,8 mln zł na zadania powiatowe i 103,8 mln zł na zadania gminne.

- Pod względem liczby bezwzględnej to drugie miejsce w skali całego kraju. Wyprzedza nas województwo mazowieckie. Województwo lubelskie partycypuje w sposób ponadprzeciętny. Dziękuję władzom centralnym i parlamentarzystom, którzy zabiegają o poszczególne gminy i powiaty - mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas czwartkowej (17 lutego) konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.  - To pokazuje w jaki sposób polityka rządu Mateusza Morawieckiego traktuje tego typu inwestycje, walcząc m.in. z wykluczeniem komunikacyjnym. Z drugiej strony pokazuje, w jaki sposób traktowane są regiony o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego. Bariera dostępności komunikacyjnej jest jedną z tych, które utrudniają rozwój gospodarczy

Na tzw. "podstawowej" liście są inwestycje powiatu lubelskiego, czyli przebudowa i budowa drogi powiatowej Podole - Zosin - Babin oraz przebudowa drogi powiatowej Grabówka - Kol. Warsz. - Niedrzwica Duża. Z kolei na liście "rezerwowej" jest przebudowa drogi powiatowej Tuszów-Jabłonna.

Z kolei na liście podstawowej gmin z powiatu lubelskiego są takie inwestycje: Gmina Jabłonna - przebudowa drogi w Skrzynicach Pierwszych, przebudowa dróg w Jabłonnie Drugiej, przebudowa drogi w Piotrkowie-Kolonii, Gmina Niedrzwica Duża - przebudowa ul. Ułańskiej w Niedrzwicy Kościelnej i przebudowa ul. Granicznej w Niedrzwicy Dużej, Gmina Głusk - przebudowa drogi w Prawiednikach, Gmina Konopnica - przebudowa ciągu dróg w Radawcu Dużym i przebudowa drogi w Zemborzycach Wojciechowskich, Gmina Strzyżewice - przebudowa drogi w Bystrzycy Nowej i przebudowa drogi w Osmolicach Drugich, Gmina Garbów - przebudowa dróg w Bogucinie i Piotrowicach Wielkich oraz przebudowa drogi w Woli Przybysławskiej, Gmina Bychawa - przebudowa drogi w miejscowości Zaraszów-Kolonia i przebudowa ciągu dróg w miejscowości Kowersk, Gmina Wólka - rozbudowa drogi wraz z mostem w Łysakowie i przebudowa drogi w Rudniku, Gmina Niemce - przebudowa ul. Kolejowej w Niemcach, Gmina Wysokie - przebudowa drogi wraz z przebudową skrzyżowania w miejscowości Guzówka, Gmina Wojciechów - przebudowa drogi w Maszkach i przebudowa drogi w miejscowości Palikije Pierwsze Gmina Krzczonów - przebudowa drogi w Sobieskiej Woli II, Gmina Jastków - przebudowa drogi w miejscowości Sieprawice, Płouszowice, Panieńszczyzna. i remont drogi w miejscowości Płouszowice i Płouszowice-Kolonia. 

Na liście rezerwowej gmin z powiatu lubelskiego jest tylko Gmina Zakrzew - przebudowa drogi gminnej w miejscowości Ponikwy (Gwizdów).

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy