Reklama

Reklama

Lublin: Zarząd Województwa Lubelskiego z wotum zaufania i absolutorium. Ale niejednogłośnie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Lublin: Zarząd Województwa Lubelskiego z wotum zaufania i absolutorium. Ale niejednogłośnie - Zdjęcie główne

Sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Sejmik Województwa Lubelskiego niejednogłośnie udzielił wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020, władzom województwa. Priorytetem Zarządu Województwa w zeszłym roku było sfinansowanie zaplanowanych inwestycji i wsparcie placówek ochrony zdrowia

Reklama

W trakcie sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego odbyła dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania oraz udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020 władzom województwa.

Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziła dyskusja nad "Raportem o stanie województwa lubelskiego”, który opisuje sytuację społeczno-gospodarczą województwa lubelskiego w roku 2020 oraz podsumowuje działania zrealizowane przez Zarząd Województwa. Omawiając dokument, Jarosław Stawiarski - marszałek Województwa Lubelskiego zauważył, że miniony rok nie był udany, ze względu na pandemię COVID-19, ale podkreślił, że bardzo dobrze radzimy sobie z wykorzystaniem środków europejskich.

- W pewnych obszarach musieliśmy zweryfikować plany. Trzeba było podjąć jak najskuteczniejsze działania, by zminimalizować konsekwencje pandemii w gospodarce regionu, przygotować wsparcie służby zdrowia i zawalczyć o utrzymanie miejsc pracy w Lubelskiem. Obok tego trwała normalna praca na wielu polach należących do kompetencji samorządu województwa - powiedział marszałek. - Mimo bardzo trudnego czasu zmagania się z pandemią i jej skutkami, bardzo dobrze radzimy sobie z wykorzystywaniem środków europejskich, co stawia Lubelskie na czele polskich regionów - dodał.

Skutki pandemii COVID-19 były czynnikiem mającym negatywny wpływ na realizacje budżetów większości jednostek samorządu. Zmniejszenie planowanych dochodów własnych, w szczególności dochodów podatkowych, spowodował w samorządach wzrost poziomu zadłużenia oraz ograniczanie wydatków inwestycyjnych. W trakcie realizacji budżetu nie wystąpiły trudności z płynnością finansową, a kwota zabezpieczona w budżecie na inwestycje pozwalała na ich realizacje w zaplanowanym zakresie rzeczowym. Dochody własne województwa lubelskiego w relacji do 2019 r. wzrosły o 30%. Dochody z tytułu podatków, które odzwierciedlają koniunkturę gospodarczą regionu, utrzymały się na poziomie roku 2019 i wyniosły 234,5 mln. zł. Otrzymana subwencja ogólna, której wartość szacowana jest na podstawie potencjału regionu, była wyższa niż w 2019 r. o 14,67% i wyniosła 356 mln. zł. Łączne dochody województwa lubelskiego w 2020 r. osiągnęły wartość 1,047 mld zł., natomiast wydatki budżetu województwa w roku 2020 wyniosły 906,9 mln zł.

Priorytetem Zarządu Województwa było sfinansowanie zaplanowanych inwestycji i wsparcie placówek ochrony zdrowia w związku z przeciwdziałaniem pandemii. Dlatego w ciągu roku dokonywano ograniczania wydatków bieżących, aby przeciwdziałać ryzyku braku płynności i otrzymania mniejszych niż zaplanowano dochodów. Pozwoliło to na zmniejszenie zaplanowanych w budżecie wydatków bieżących o ok. 100 mln. zł.

Na wydatki w 100% finansowane ze środków własnych budżetu w roku 2020 wydatkowano 572,5 mln. zł., w tym: dotacje dla instytucji kultury - 82,8 mln. zł.; utrzymanie jednostek oświatowych - 53,5 mln. zł.; ochrona zdrowia - 112 mln. zł., w tym pokrycie strat szpitali za 2018 rok - 30,2 mln.zł.;  remonty, modernizacja i inwestycje na drogach wojewódzkich - 177,3 mln. zł.; zadania finansowane ze środków europejskich - 288,2 mln. zł.

Budżet województwa lubelskiego za rok 2020 zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 140,3 mln zł. Dług na koniec roku 2020 wyniósł 691,6 mln zł i jest najniższy od 2018 roku. W relacji do dochodów osiągnął najniższy wskaźnik od 2015 roku.

W sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Województwa Lubelskiego 19 radnych zagłosowało "za”, 6 było "przeciw”, 8 wstrzymało się od głosu. Stosunek głosów był taki sam przy udzielaniu absolutorium Zarządowi. Sesja odbyła się we wtorek (13 lipca) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy