Reklama

Reklama

Lublin: Uczczą pamięć Romualda Lipko. Budka Suflera zagra koncert, Muszla Koncertowa dostanie imię

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - www.ck.lublin.pl

Lublin: Uczczą pamięć Romualda Lipko. Budka Suflera zagra koncert, Muszla Koncertowa dostanie imię - Zdjęcie główne

Uczczą pamięć Romualda Lipko. Budka Suflera zagra koncert, Muszla Koncertowa dostanie imię | foto Screen - www.ck.lublin.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją miejskich radnych, Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim zostanie nazwana imieniem Romualda Lipko - lubelskiego kompozytora i muzyka Budki Suflera. Jeszcze latem odbędzie się uroczystość nadania imienia, które towarzyszyć będzie koncert Budki Suflera.

Reklama

Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie, a na początku lat 70. założył zespół Budka Suflera. Był kompozytorem i multiinstrumentalistą (instrumenty klawiszowe, trąbka i gitara basowa). Jest autorem takich przebojów jak np. "Cień wielkiej góry”, "Aleja gwiazd”, "Dmuchawce, latawce, wiatr”, "Wszystko, czego dziś chcę”, "Nic nie może wiecznie trwać”, "Jolka, Jolka pamiętasz”
 
W lipcu 2019 roku u kompozytora zdiagnozowano nowotwór dróg żółciowych wątroby. Zmarł 6 lutego 2020 roku. 12 lutego 2020 roku w Lublinie odbył się jego pogrzeb. Żegnali go m.in. bliscy, przyjaciele, władze miasta, artyści i przedstawiciele branży muzycznej. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej. 
 
 
W czerwcu tego roku Krzysztof Żuk - prezydent Lublina zaproponował, by uczcić Romualda Lipko - kompozytora i klawiszowca Budki Suflera. Podkreslił, że Lipko był fenomenalnym kompozytorem, współzałożyciem zespołu, autorem przbeojów.
 
- Przez całe swoje życie był bardzo blisko związany z Lublinem. By godnie upamiętnić tak znakomitą postać zaproponowałem Radzie Miasta, by Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim nosiła imię Romualda Lipko. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta - napisał w czerwcu na swoim profilu Facebook, Krzysztof Żuk.
 
Rada Miasta zgodziła się na prezydencką propozycję i 21 sierpnia o godzinie 19.00 odbędzie się uroczystość nadania Muszli imienia Romualda Lipko. W ramach tego, w Muszli zagra Budka Suflera.
 
- W samym sercu Lublina Muszla Koncertowa imienia Romualda Lipko… Uśmiecham się do tego pomysłu. Romek był twórcą kolorowym, wspaniałym i kochanym przez słuchaczy. Był lubelski całym sercem, więc raz jeszcze dziękuję Panie Prezydencie. Uśmiecham się również do koncertu, który mamy zagrać tego wieczoru. Romek był Budką, a Budka była Nim. Marzyłoby mi się, aby na scenie, razem z nami, byli wszyscy, którzy wspólnie z Romkiem przez tyle lat koncertowali - mówi Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera
 
- Mija prawie półtora roku, kiedy umarł Romek, mój mąż – Romuald Lipko. Świat się dla mnie zatrzymał, ale życie toczy się dalej. Ulice i domy wciąż pozostają te same, kwiaty są takie same, drzewa – trochę większe… Miasto Romka – Lublin. Tu się urodził, chodził do szkoły, miał swoje wydeptane ścieżki, ulubione miejsca, tu miał swoich kolegów, znajomych i przyjaciół. Tu pracował i tworzył swoją muzykę. Mimo częstych wyjazdów, licznych podróży – zawsze wracał do swojego domu, do Lublina. Każdy z nas pragnie zostawić po sobie ślad nie tylko w pamięci najbliższych. Romkowi to się udało poprzez muzykę, którą tworzył. Władze Lublina, wyrażając uznanie dla jego twórczości i silnego związku z naszym miastem, postanowiły uhonorować mojego męża, nadając Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim jego imię. Jestem wdzięczna za takie uczczenie pamięci Romka. Serdecznie zapraszam na koncert wszystkich lublinian, którzy niezwykle pięknie pożegnali mojego męża - mówi Dorota Mazurkiewicz-Lipko.
 
 
- Romuald Lipko był fenomenalnym artystą, niezwykle utalentowanym muzykiem i genialnym kompozytorem. Tworzył nie tylko przeboje zespołu Budka Suflera, komponował również dla Urszuli, Izabeli Trojanowskiej, Anny Jantar czy Zdzisławy Sośnickiej. Wraz z Budką Suflera był prawdziwym symbolem naszego miasta. Przez całą, pełną sukcesów karierę pozostawał blisko związany z Lublinem. W lutym 2020 roku całe miasto żegnało Romualda Lipkę z wielkim żalem, niedowierzaniem, że już nie usłyszymy i nie zobaczymy koncertów z Jego udziałem. Jest on jednak nadal obecny wśród nas dzięki muzyce, którą tworzył. Dla uhonorowania tej wielkiej postaci Lublina i polskiej muzyki, imię Romualda Lipko nadaliśmy Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, która od lat jest przestrzenią znakomitych ekspresji muzycznych i plenerowych koncertów w samym sercu naszego miasta - dodaje Krzysztof Żuk.
 
Wstęp na sierpniową uroczystość i koncert będzie wolny.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy